To powieść, której szukałem przez całe życie.

W tym roku złożyłam sobie obietnicę, że przeczytam więcej książek i poszerzę swój gust poza rom-com i thrillery, do których zwykle się skłaniam. Wejdź do gatunku coming-of-age. Chociaż uwielbiam dobrą historię o nastolatku, który znajduje siebie tak samo jak następna osoba, czasami mogą być trochę, cóż, mdłe. I zbyt często skupiają się wokół tych samych typów postaci, które przeżywają serię pierwszych chwil—Zwykle dziewczyna wchodzi w swój pierwszy romans z facetem, po którym następuje coś w rodzaju “długo i szczęśliwie”.

Więc, kiedy natknąłem się na Fiona i Jane na liście książek Goodreads, które ukażą się w 2022 roku, miałem niskie oczekiwania. Wiedziałam, że to miała być historia przyjaźni, ale nie spodziewałam się niczego szczególnie spektakularnego. Po skończeniu Książki w ciągu zaledwie dwóch dni mogę śmiało powiedzieć, że się myliłem. Ten zbiór opowieści o dwóch Azjatkach z Ameryki jest pełen dziwacznych postaci, z którymi chciałbyś się spotkać na kawie IRL. Przez większość powieści Fiona zmaga się z szukaniem akceptacji innych, podczas gdy Jane kwestionuje własną tożsamość po pocałowaniu swojego nauczyciela gry na fortepianie po szkole pewnego dnia. To wewnętrzny konflikt Jane z powodu jej zauroczenia nauczycielką gry na fortepianie, inną dziewczyną, sprawił, że w końcu przestałem i uświadomiłem sobie, że ta powieść o dojrzewaniu jest inna.

Od złożonych postaci do eksploracji seksualności Jane, absolutnie uwielbiałem sposób, w jaki autorka Jean Chen Ho przedstawiała realia tego, jak to jest być przyciąganym do więcej niż jednej płci. Ten obraz biseksualizmu był surowy, szczery i dokładnie taki, jakiego od dawna szukałem we współczesnej powieści. A co wyróżnia tę historię o queerowości? Było kilka rzeczy.:

 

Jean Chen Ho

Fiona i Jane

Najlepsi przyjaciele od drugiej klasy, Fiona Lin i Jane Shen wspólnie odkrywają samotne autostrady i obskurne bary Los Angeles przez swoje nastoletnie lata, przeżywając niespełnione romantyczne spotkania i niosąc ze sobą blizny burzliwej przeszłości ich rodzin.

 

Naprawdę wspaniale jest znaleźć komfort w queerowych przyjaźniach

Kiedy Jane po raz pierwszy kwestionuje swoją seksualność, to dlatego, że ona i Fiona całowali się ” na trening.”Jednak w późniejszym ujęciu życia Jane odnajduje pocieszenie w innym z jej przyjaciół, Won, który również kwestionuje własną seksualność. Jednak zamiast próbować ustalić etykietę dla siebie, zamiast tego łączą się, jak to jest patrzeć, jak inni ludzie w ich wieku, w tym Fiona, otwarcie flirtują, podczas gdy tak naprawdę nie wiedzą, kogo lubią.

Tak, książka koncentruje się wokół przyjaźni Fiony i Jane i wyjątkowej więzi między kobietami, ale kochałem każdy wygrany rozdział. Oprócz wspierania Jane w związku, w którym chciała być, starał się również upewnić, że sama o siebie dba. Kiedy Jane zrywa ze swoją wieloletnią dziewczyną, Won przekonuje ją, aby zaczęła prowadzić dziennik, aby oczyścić umysł. Mam dziennik? Nie, i szczerze mówiąc, może nie odbieram tego tylko z rekomendacji przyjaciela, ale liczy się myśl. Jako dwie osoby queer, dyskusje Won i Jane na temat atrakcyjności były świetne i przypomniały mi, jak wspaniale może być usiąść i po prostu czuć się komfortowo z kimś, kto nie będzie zadawać niezręcznych pytań o Twoją tożsamość.

 

 

Jane jest doskonałym przypomnieniem, że możesz odkrywać swoją seksualność w późniejszym życiu

Uwielbiam oglądać queerową reprezentację w mediach, ale tak często historia koncentruje się wokół kogoś, kto ujawnia się w wieku nastolatków lub wczesnych lat 20. I mam na myśli, wiele osób może z pewnością wiedzieć, kogo lubią w młodym wieku, ale jest to również bardzo normalne, aby odkryć swoją seksualność w późniejszym życiu. Dlatego uwielbiam widzieć niepewność Jane co do tego, kim powinna być w późniejszych rozdziałach historii. Kiedy Jane zastanawia się, czy ma silniejszy związek z mężczyzną lub kobietą, zdaje sobie sprawę, że naprawdę nie wie, który rodzaj związku byłby dla niej lepszy i czego chce. Udało mi się odnieść do jej pragnienia umawiania się z inną kobietą, kiedy odkrywała swoją seksualność w okresie dojrzewania, a także do jej niechęci do robienia czegoś poważnego, gdy nadarzyła się okazja—inne kobiety są trochę onieśmielające.

Jane jest niesamowicie relatywna i udowadnia, że czasami najlepsze historie miłosne są niedoskonałe. Zamiast baśniowego romansu, dostajemy surowy obraz tego, jak to jest nie wiedzieć, kto powinien być przyciągany-Witaj, bi panic-i radzenie sobie z trudami randkowania, nie tylko z kimś, kto jest biseksualny, ale po prostu jako osoba w 21 wieku. Niedostępny, tajemniczo odległy zalotnik? Kochanek, który wydaje się idealny na papierze, ale coś jest nie tak? Wszyscy przez to przechodziliśmy. Niezależnie od tego, czy jesteś biseksualny, czy nie, postać Jane jest napisana z taką głębią, nie możesz pomóc, ale współczujesz jej romantycznym nieszczęściom, zwłaszcza jeśli, jak reszta z nas, nie znalazłeś swojej bratniej duszy do czasu, gdy masz 22 lata. Znormalizujmy zrozumienie i zbadajmy twoją seksualność po latach studiów.

 

 

Biseksualizm Jest Unikalny Z Innych Queerowych Doświadczeń

Chociaż Jane jest w stanie utożsamić się z uczuciem Wona, nie mają tych samych doświadczeń w całej książce. Czytałem kilka książek z postaciami biseksualnymi, często są to postacie, które są biseksualne i nie spędzają żadnej długości powieści kwestionując ich seksualność. A jeśli tak, to zwykle dlatego, że mają już pociąg do głównego zainteresowania miłością. Fiona i Jane różni się od tej narracji, ponieważ widzimy, jak Jane zachowuje się w związkach i mówi o swoich romansach z kilkoma osobami. Kiedy zda sobie sprawę, że lubi każdą płeć, nie wstydzi się swojej seksualności—po prostu godzi się z różnymi życiami, które potencjalnie może prowadzić z różnymi ludźmi.

Dla niektórych, lubienie mężczyzny jest INNE niż lubienie kobiety, i to jest OK. Podobało mi się to, że powieść zagłębiała się w myśli Jane na temat jej byłej dziewczyny, romans z mężczyzną i surowe emocje, które czuła, gdy nawigowała po tych wyborach.

 

 

Nie Każdy Zrozumie Twoją Seksualność

Kiedy czytam Fiona i Jane, było jasne, że Ho zmierza do autentycznego przedstawienia dojrzewania i młodej dorosłości. Od omawiania falloutów przyjaźni po zwykłe złe decyzje, było jasne, że żadna z postaci nie była idealna i chociaż połączyłem się z Jane i zakorzeniłem dla niej, nie widziałem zbyt wiele z siebie w tej postaci, z wyjątkiem faktu, że była biseksualna—to znaczy, dopóki inni nie zaczęli kwestionować i etykietować jej seksualności. Zwłaszcza jeśli kiedykolwiek spotykałeś się lub byłeś z jedną płcią, osoby biseksualne często mówią, żeir własny biseksualizm jest nieważny. Więc, kiedy przyjaciele Jane nazwali ją lesbijką na początku, tylko po to, żebyśmy później dowiedzieli się, że Jane jest bardziej płynna, widzę, dlaczego miała mini-kryzys tożsamości.

Niestety, nauczyłem się zdawać sobie sprawę, że twoi przyjaciele mogą nie rozumieć, dlaczego decydujesz—lub nie decydujesz—o etykietowaniu siebie w określony sposób. Jednak nie zawsze oznacza to, że ten wyrok pochodzi ze złośliwego miejsca. Mówiąc najprościej, nie wszyscy twoi przyjaciele zrozumieją, co masz na myśli, gdy pojawi się temat seksualności, i tak długo, jak będą chcieli cię słuchać i oferować wsparcie, to w porządku.

Nawet gdy Jane i jej przyjaciele dorastali, nikt tak naprawdę nie pytał jej o jej seksualność ani o to, którą Etykietę preferuje; jednak Jane wciąż odkrywa swoją tożsamość, więc ma sens, że nie dyskutuje o tym tak często ze swoimi przyjaciółmi, a zamiast tego skupia się na sobie. Mimo to Fiona I Won skupiają się na byciu przyjaciółmi Jane i otwarcie dyskutują o jej związkach, nawet jeśli sami nie mogą odnosić się do uczuć romantycznych wobec innej kobiety. Zwłaszcza pod koniec powieści, gdy Jane rozważa wejście w coś poważniejszego, Fiona jest częścią jej życia i symbolem stałej przyjaźni. Nie wszyscy Twoi znajomi zrozumieją, o czym mówisz lub jak zareagować, gdy wyjdziesz lub wejdziesz w związek—Fiona i Jane pokazuje tę rzeczywistość, ale także bada dynamikę przyjaźni, w której więź dwóch bardzo Różnych dziewcząt nigdy nie zanika.

 

Jean Chen Ho

Fiona i Jane

Najlepsi przyjaciele od drugiej klasy, Fiona Lin i Jane Shen wspólnie odkrywają samotne autostrady i obskurne bary Los Angeles przez swoje nastoletnie lata, przeżywając niespełnione romantyczne spotkania i niosąc ze sobą blizny burzliwej przeszłości ich rodzin.

 

Myśli Końcowe

Uwielbiam dobrą powieść o dojrzewaniu, a ta książka zdecydowanie trafiła w sedno. Dzięki dokładnemu przedstawieniu biseksualizmu, nie skupiając się zbytnio na coming-outowej narracji lub przypisując etykietkę swoim bohaterom, Ho jest w stanie opowiedzieć fascynującą historię przyjaźni i tożsamości. Szczerze mówiąc, kiedy podniosłem tę książkę, nie miałem wysokich oczekiwań wobec tej historii, ale doskonale oddaje złożoność randek, gdy jesteś biseksualny. Postać Jane została tak dokładnie przemyślana i rozwinięta do tego stopnia, że chciałabym, żeby była prawdziwa i żebym mogła z nią porozmawiać.

Jeśli szukasz historii z queerowymi postaciami w powieści o osobistej tożsamości, przyjaźni między kobietami i azjatyckiej reprezentacji Ameryki, Fiona i Jane to lektura obowiązkowa.

 

14 książek autorów Queer, które musisz jak najszybciej dodać do swojej listy lektur