Rozmawiałem z terapeutami relacji o ultimatum-oto, co powiedzieli

Jak tylko zobaczyłem promocję najnowszego programu Nicka i Vanessy Lachey Ultimatum: ożenić się czy ruszyć dalej, Od razu pomyślałem ” uh oh, to nie skończy się dobrze dla nikogo.”Więc kiedy serial został wydany, zrobiłem to, co zrobiłaby każda ciekawska i wścibska osoba, i oglądałem cały serial z pewnością, że każdy związek rozpadnie się i spłonie. Ku mojemu zdziwieniu, ultimatum właściwie pracował dla niektórych par, i to mnie zastanowiło, co sprawiło, że ultimatum w związkach działa dla niektórych par, a nie dla innych? Skontaktowałem się z kilkoma terapeutami relacji w celu uzyskania opinii eksperta (Czytaj: soczyste szczegóły tego, co zwykle się dzieje i dlaczego) i tak powiedzieli:

 

Erin McMaugh Tierno

LCSW-R & założyciel grupy Keely

McMaugh Tierno jest licencjonowanym klinicznym pracownikiem socjalnym z przywilejem psychoterapii “R”, który oznacza zaawansowane szkolenie i doświadczenie. Jest założycielką i właścicielką grupy Keely, która oferuje terapię online w Nowym Jorku.

Fran Greene

LCSW & Autor randki ponownie z odwagą i pewnością siebie

Greene jest znanym w kraju ekspertem od związków. Prowadzi prywatną praktykę, współpracując z singlami, którzy chcą zmaksymalizować swoje życie towarzyskie i parami, które chcą poprawić swój związek.

Heidi McBain

LMFT, LPC, PMH-C

McBain jest licencjonowanym terapeutą małżeńskim i rodzinnym, autorem, blogerem, mówcą, podcasterem i trenerem.

Julie Williamson

LPC, NCC, RPT

Williamson jest terapeutą, certyfikowanym przedmałżeńskim instruktorem interpersonalnych wyborów i wiedzy (PICK) oraz założycielem obfitego poradnictwa życiowego.

 

Czy w związku można stawiać ultimatum?

Zgodnie z oczekiwaniami, głośna odpowiedź, którą otrzymałem od terapeutów relacji, z którymi rozmawiałem, brzmiała: “to zależy.”Ultimatum w związkach może być pomocne lub szkodliwe w zależności od ich intencji i sposobu ich komunikowania. Na przykład “niektórzy ludzie wydają ultimatum w celu kontrolowania i manipulowania partnerem lub potencjalnym partnerem w robieniu czegoś wbrew ich woli, przeciwko ich lepszemu osądowi lub przeciwko ich potrzebnej osi czasu do odpowiedniego przetwarzania rozwoju w związku. Alternatywnie, niektórzy ludzie patrzą na to, co wydaje się ostatecznością, wydając ultimatum”-powiedziała Erin McMaugh Tierno, LCSW-r, założycielka grupy Keely, ponieważ ultimatum w związkach może być samozachowawcze, jeśli partner ciągle pozostawia drugiego niespełnionego.

TL; DR: to zależy od intencji stojącej za ultimatum. Jeśli partner stawia ultimatum, aby przejąć kontrolę lub manipulować swoim S. O., to nie jest w porządku. Ale jeśli postawią ultimatum, aby ustalić zdrową granicę i zyskać poczucie własnej wartości, to jest OK.

 

Źródło: Pexels / @ maksgelatin

 

Jeśli to konieczne, kiedy jest odpowiedni czas na wystawienie ultimatum w związkach, a kiedy zły czas?

Czy rozmawiałeś ze swoim partnerem o swoich potrzebach przed, czy też oczekiwałeś, że twój partner po prostu wie, czego potrzebujesz i zakłada, że celowo zaniedbują te potrzeby? Jeśli to drugie, czas na rozmowę o potrzebach, a nie stawianie ultimatum. “Jeśli wyraźnie stwierdziłeś swoją potrzebę i spotkała się ona z negatywną reakcją lub nie została wzięta pod uwagę, może nadszedł czas, aby stwierdzić, że opuścisz związek, jeśli ta potrzeba nadal pozostanie niezaspokojona”, powiedziała Julie Williamson, LPC, NCC, RPT, certyfikowana przedmałżeńska instruktorka wyborów interpersonalnych i wiedzy (PICK).

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę czas. Na przykład: “jeśli jesteś zły i kłócisz się ze swoim partnerem, to nie jest odpowiedni czas, ponieważ emocje są wysokie; jednak jeśli oboje czujecie się wypoczęci, skoncentrowani, uziemieni itp., to byłby lepszy czas”-powiedziała Heidi McBain, LMFT, LPC, PMH-C. “upewnij się, że masz na myśli to, co mówisz, kiedy to mówisz—może to być trudne do zrobienia w ogniu kłótni!”Williamson dodał:

 

Jak najlepiej poradzić sobie z ultimatum?

Nierzadko zdarza się, że czujesz się lekko zagrożony, gdy otrzymasz ultimatum, nawet jeśli jest sprawiedliwy, więc twoja naturalna reakcja prawdopodobnie będzie wynikać z ochrony siebie, a nie zrozumienia partnera. Mając to na uwadze, staraj się nie reagować z gniewu lub frustracji. Zamiast tego “poproś o wyjaśnienie, ramy czasowe i wszystko, co uważasz za ważne, abyś wiedział”, powiedział Fran Greene, LCSW, autor Randki ponownie z odwagą i pewnością siebie. Dobrze jest powiedzieć swojemu partnerowi, że potrzebujesz trochę czasu na refleksję. Dzięki temu masz czas i przestrzeń, aby zdecydować, czy ich potrzeby pasują do Twoich, czy chcesz kontynuować bez nich.

“Jeśli ultimatum jest uczciwe, odbiorca powinien bezwzględnie zrobić zaszczytną rzecz, podejmując decyzję w ten czy inny sposób tak szybko, jak to możliwe i, miejmy nadzieję, na długo przed datą wygaśnięcia ultimatum,” mcmaugh tierno powiedział. W przeciwnym razie spróbuj zrozumieć, co sprawiło, że twój partner postawił ultimatum i porozmawiaj o ustalaniu zdrowych granic zamiast twardych i szybkich oczekiwań “albo inaczej”.

 

Źródło: Pexels / @ ketut-subiyanto

 

W jaki sposób partner może wyrazić, że jego potrzeby nie są zaspokajane bez postawienia ultimatum?

Podobnie jak w przypadku każdej poważnej i emocjonalnej rozmowy z partnerem, ważne jest, aby komunikować się w spokojny, kochający i uczciwy sposób oraz w środowisku, które jest bezpieczne i wygodne dla was obojga. Najlepszym sposobem na to jest zaplanowanie czasu na rozmowę z partnerem. McBain zalecił, abyś “jasno określił, czego od nich potrzebujesz”, a także “szukał możliwych do podjęcia działań rzeczy, które robią, aby spróbować zaspokoić te potrzeby.”Szanse są takie, że twój partner poczuje się bardziej komfortowo wyrażając swoje potrzeby, a następnie możesz pracować nad tym, jak możesz częściej brać pod uwagę potrzeby i pragnienia innych, aby ostatecznie poprawić swój związek. Wspólne podjęcie tych wysiłków pomoże zapobiec wystąpieniu ultimatum w ostateczności.

 

/ > 8 zaskakujących nawyków, które powstrzymują cię od posiadania naprawdę zdrowego związku