Roe vs. Wade odszedł-co teraz?

W miażdżącym głosowaniu 5-4 Sąd Najwyższy USA uchylił Roe v. Wade, przełomowa sprawa federalnie chroniąca dostęp do aborcji w Ameryce. Dostęp do aborcji jest obecnie ściśle określony dla poszczególnych państw i nie ma federalnego prawa do aborcji. W zależności od prawa państwa, dostęp do aborcji może być nielegalny po określonym czasie ciąży lub może być całkowicie nielegalny, nawet w przypadku gwałtu, kazirodztwa, ciąży pozamacicznej lub innych zagrażających życiu ciąż. Ten niszczycielski atak na prawa reprodukcyjne nastąpił ponad miesiąc po projekcie decyzji sądu w Dobbs V. Jackson Women ‘ s Health Organization wyciekł do Politico. Chociaż spodziewano się tej decyzji, skala jej wpływu na kobiety i osoby rodzące dzieci jest kolosalna. Teraz, gdy Federalna Ochrona aborcyjna dobiegła końca, wielu z nas zastanawia się, co dalej.

 

Ameryka Bez Roe

Odebrano nam podstawowe prawo, zmuszając Wiele osób do ponownej oceny możliwości reprodukcyjnych i wolności seksualnej. Chodzi o coś więcej niż przerwanie ciąży; chodzi o kobiety i dzieci noszące prawa ludzi do autonomii ciała, prawo wyboru, prawo do bezpiecznej i skutecznej procedury medycznej oraz prawo do po prostu decydowania, że posiadanie dziecka nie jest tym, czego ktoś chce w danym momencie. Są to decyzje, które powinny być podejmowane przez osoby zaangażowane, a nie organ rządowy. Ale skoro już tu jesteśmy, musimy być na bieżąco i znaleźć najlepsze opcje.

Po obaleniu Roe, rządy stanowe mają wyłączność na to, czy aborcja jest legalna w ich państwie. 13 stanów wprowadziło “prawa wyzwalające”, które uczyniły aborcję nielegalną po obaleniu Roe. Ustawy wyzwalające w trzech z 13 stanów zakazały aborcji ze skutkiem natychmiastowym, a pozostałe 10 Stanów zakazy są skuteczne po 30 dniach, z certyfikatem gubernatora, lub oba. Oto podział:

 

 

Jakie Inne Prawa Mają Wpływ?

 

Środki antykoncepcyjne

Obecnie środki antykoncepcyjne są nadal legalne w Stanach Zjednoczonych, ale stany takie jak Luizjana i Idaho sugerują ograniczenie dostępu do Planu B i innych tabletek” rano po ” jako rozszerzenia Roe przewrócenie. Jeśli możesz, zakup pigułki antykoncepcyjne po nagłych wypadkach teraz, gdy są one nadal legalne i dostępne. Możesz je kupić w aptekach, aptekach i innych sprzedawcach bez recepty. Są one zwykle w alejce planowania rodziny, a nie za ladami, dla łatwego dostępu. Możesz również zamówić je online od poszczególnych producentów, a nawet na Amazon.

 

Prawa LGBTQ+

Sąd Najwyższy zademonstrował gotowość do porzucenia długotrwałego precedensu prawnego, wyegzekwowania słabych analiz prawnych i usunięcia praw potwierdzających życie, a jednocześnie podtrzymujących prawa kończące życie. Jest to przerażająca rzeczywistość dla wszystkich, zwłaszcza społeczności LGBTQ+, których prawa do małżeństwa, leczenia niepłodności i adopcji są zachowane na podstawie precedensowego orzecznictwa. W zgodnej opinii z Dobbs decyzja, sędzia Clarence Thomas wezwał sąd do obalenia innych przełomowych decyzji chroniących małżeństwa osób tej samej płci i prywatność w sypialni. Niestety atak na nasze prawa może nie skończyć się aborcją.

 

Prawo Głosu

Prawo do głosowania nie jest w konstytucji. 15. poprawka stanowi, że głosowanie nie może być ograniczone na podstawie rasy, 19. poprawkament ustanawia, że głosowanie nie może być ograniczone ze względu na płeć lub płeć, a 26 poprawka stanowi, że tylko osoby powyżej 18 roku życia mogą głosować. Ale nie ma poprawki do Konstytucji mówiącej wprost, że głosowanie jest Prawem Federalnym. Bez tej ochrony Sąd Najwyższy mógłby teoretycznie ograniczyć dostęp do głosowania, gdyby do sądu wpłynęła sprawa ograniczająca. Prawa wyborcze, podobnie jak prawa reprodukcyjne, są już pod ostrzałem stanowych ustawodawstw, a Dobbs decyzja stwarza ciągłą walkę pod górę, ponieważ Sąd udowadnia, że żadne z naszych praw nie jest federalnie bezpieczne.

 

 

Co Można Zrobić?

 

Uszanuj Swoje Uczucia

Wiele procesów odbywa się-indywidualnie i zbiorowo-w odpowiedzi na Dobbs decyzja. Doskonale jest być oburzonym, smutnym, a nawet zdenerwowanym tym, co to oznacza dla Twoich planów reprodukcyjnych. Twoje emocje są ważne i nie jesteś w nich sam. Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o swoich uczuciach, napisz swoje myśli w dzienniku lub podziel się swoimi uczuciami z pracownikiem zdrowia psychicznego. Abyśmy mogli iść naprzód, musimy uznać ten cios. Wtedy będziemy mogli podnieść głowy i kontynuować walkę.

 

Przekaż środki na aborcję

Dane z Pew Research Center mówią, że około 10 procent aborcji jest wykonywanych na kobietach poza ich stanem zamieszkania. Pod Dobbs odsetek ten może drastycznie wzrosnąć, ponieważ wiele osób rodzących dzieci będzie teraz musiało podróżować do innych państw, aby uzyskać aborcję. Wpłynie to nieproporcjonalnie na osoby znajdujące się w kryzysie finansowym. Fundusze na aborcję pomagają zrekompensować część kosztów związanych z podróżą, zakwaterowaniem i innymi noclegami. Rozważ darowiznę na rzecz lokalnego funduszu aborcyjnego lub przekaż darowiznę na rzecz Krajowej Sieci funduszy aborcyjnych.

 

Opieraj się na społeczności

Ludzie w USA protestują w odpowiedzi na Dobbs decyzja. Jest to podstawowe prawo Pierwszej Poprawki i stosunkowo niedrogi sposób wspierania potrzeby Federalnej ochrony aborcji. Rozważ również wsparcie tych, którzy nadal starają się o dostęp do aborcji. Zgłoś się, aby zawieźć kogoś do sąsiedniego stanu, udać się z kimś na wizytę aborcyjną w celu wsparcia emocjonalnego lub pomóc komuś w zbadaniu możliwości przerwania ciąży. Potęga wspólnoty nigdy nie może zostać pokonana.

 

 

Odzyskiwanie naszych ciał i wyborów

Faktem jest, że aborcja powinna być legalna i dostępna, a większość Amerykanów się zgadza. Jedynym gwarantowanym dostępem do aborcji jest ochrona Federalna, a ponieważ ta ochrona już nie istnieje, jesteśmy zmuszeni walczyć dopóki Ochrona Federalna nie zostanie przywrócona. Oznacza to pokazanie się do urn podczas wyborów śródokresowych w 2022 roku i głosowanie w politykach, którzy popierają prawa reprodukcyjne i wszystkie prawa potwierdzające życie-tych, które umożliwiają oddychanie, chodzenie ludzi próbujących żyć bezpieczną, spełnioną egzystencją wolną od ciągłego zagrożenia dyskryminacją, przemocą i rządowymi trudnościami ekonomicznymi.

Szczerze mówiąc, perspektywa wydaje się teraz dość ponura i jest o wiele więcej pytań niż odpowiedzi, więcej smutku niż radości, więcej pracy niż postępu. Ale to nie pierwszy raz, ani prawdopodobnie ostatni. Nie możemy być sparaliżowani przez niesprawiedliwość. Mamy robotę do wykonania.

 

g-1-1.jpg ” / > 5 Sposobów na uniknięcie wypalenia wiadomości – jednocześnie nadążając za aktualnymi wydarzeniami