Przewodnik leniwej dziewczyny po inwestowaniu na giełdzie

Jesteś nowoczesną kobietą, dla której najważniejsze jest zarabianie własnych pieniędzy i torowanie sobie drogi. Więc, oczywiście, jesteś w pełni świadoma znaczenia inwestowania. A jednak, z jakiegoś powodu, ten portfel inwestycyjny nigdy nie dochodzi do skutku. Dlaczego? Ponieważ inwestowanie na giełdzie może być przerażające. Potencjalne ulokowanie ciężko zarobionych pieniędzy w niewłaściwą rzecz może wydawać się zbyt dużym ryzykiem.

Wbrew powszechnej opinii, choć, nie trzeba być matematycznym geniuszem, mają dziesiątki tysięcy dolarów, lub być kobieta Wolf of Wall Street, aby rozpocząć inwestowanie na rynku akcji. Jeśli zrobione poprawnie, można uzyskać ogromny zwrot w dłuższej perspektywie i rozwijać swoje bogactwo bez konieczności podnoszenia palca. Jest to ostateczny przewodnik leniwej dziewczyny do inwestowania na giełdzie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dokładnie, jak zacząć, najlepsze sposoby, aby grać bezpiecznie, a co zwrócić uwagę na.

1. Zdecyduj, na ile możesz sobie pozwolić, aby zainwestować

Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest nadmierne zadłużanie się. Dlatego poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy możesz sobie pozwolić na inwestowanie. Oblicz całkowitą kwotę swoich wydatków na życie i wszelkich długów, które spłacasz. Po uzyskaniu tej liczby, odejmij ją od swoich dochodów, aby zobaczyć, ile pieniędzy pozostało ci do dyspozycji. Następnie odłóż 50% z nich na “przyjemne” wydatki (takie jak wyjścia na jedzenie czy zakupy), 25% na oszczędności, a 25% na inwestycje. Postępowanie według tej lub podobnej metody pomoże Ci upewnić się, że utrzymujesz swoje finanse na właściwym torze. Oczywiście, w razie potrzeby możesz ją zmodyfikować.

Dodatkowo, poświęć trochę czasu na sprawdzenie swoich oszczędności. Ogólną zasadą jest posiadanie oszczędności na co najmniej 3-6 miesięcy wydatków. Jednak wraz z rosnącymi kosztami i inflacją, możesz chcieć mieć trochę więcej, aby móc się oprzeć. Jeśli jednak masz dodatkowe pieniądze, zastanów się nad ulokowaniem części z nich na koncie inwestycyjnym. Na przykład: Jeśli masz zaoszczędzone $20k i potrzebujesz $12k na sześciomiesięczne wydatki na życie, możesz wziąć $2k i wpłacić je na inwestycje.

Najważniejsze rzeczy do zapamiętania przy podejmowaniu decyzji, na ile możesz sobie pozwolić na inwestycje:

  • Nie zadłużaj się z powodu inwestycji. Upewnij się, że nadal płacisz za wydatki na życie, zasilasz fundusz awaryjny i zaległe długi.
  • Nie potrzebujesz dużej ilości pieniędzy, aby zacząć inwestować.
  • Kwota, na którą się zdecydujesz, będzie zależała od Twojej wyjątkowej sytuacji finansowej.
  • Lepiej zainwestować trochę, niż nie zainwestować nic.

2. Ustal, po co chcesz inwestować

Pierwszym krokiem jest określenie, czy chcesz powiększać swój majątek za pomocą osobistego portfela inwestycyjnego, czy też chcesz inwestować na emeryturę. Z osobistego portfela, można wziąć pieniądze, które siedzą w oszczędności i przyczynić się tyle, ile chcesz do konta. Masz wolną rękę do wpłat i wypłat z tego konta kiedy tylko chcesz. Jednakże te wypłaty i wszelkie zyski z inwestycji będą opodatkowane, a wkłady nie mogą być odpisane. Inwestycje utrzymywane przez ponad rok są uważane za długoterminowe zyski kapitałowe i dlatego są znacznie mniej opodatkowane.

Z drugiej strony, istnieje limit wpłat na fundusz emerytalny – do 6 tys. dolarów rocznie lub 7 tys. dolarów w przypadku osób w wieku 50 lat i starszych – i nie można go naruszyć do ukończenia 59 lat. Wcześniejsze wypłaty są karane i opodatkowane. Jednakże, w przeciwieństwie do osobistego portfela, fundusze emerytalne mogą być nieco bardziej opodatkowane.przyjazne. Tradycyjne IRA i Roth IRA to dwie najbardziej popularne opcje, a każda z nich ma swoje zalety podatkowe. W przypadku tradycyjnego konta IRA, dochody nie są opodatkowane, a wpłaty mogą być odpisane, ale wypłaty podlegają podatkowi dochodowemu. Natomiast w przypadku konta Roth IRA zarobki i wypłaty są wolne od podatku, ale wpłaty nie mogą być odpisane.

Ważne jest, aby zauważyć, że o ile nie handlujesz w ciągu dnia, te inwestycje są przeznaczone do utrzymywania długoterminowego. Teoretycznie można więc trzymać osobisty portfel inwestycyjny tak długo, jak się chce – nawet do emerytury. Poświęć czas, aby naprawdę zastanowić się, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia. Jeśli chcesz powiększać swój majątek i mieć do niego natychmiastowy dostęp, osobisty portfel inwestycyjny może być dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Fundusz emerytalny może być lepszy, jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na przyszłość, jesteś samozatrudniony lub jesteś właścicielem firmy i chcesz uzyskać dodatkowe odpisy podatkowe, lub wolisz dokonywać mniejszych wpłat przez dłuższy okres czasu. Cokolwiek zdecydujesz, pamiętaj, że nie ma dobrej lub złej opcji. Chodzi o to, aby zrobić to, co jest najlepsze dla Ciebie.

Źródło: Social Squares

3. Znajdź brokera, który pracuje dla Ciebie

Teraz, gdy już określiłeś swoje cele inwestycyjne, nadszedł czas, aby znaleźć brokera, który może je zrealizować. Istnieje wiele platform inwestycyjnych, ale istnieją pewne sprawdzone wybory, które są idealne dla początkujących.

Vanguard jest idealny dla tych, którzy tworzą fundusz emerytalny, ponieważ jest bezpieczny i zapewnia niedrogie, długoterminowe opcje inwestycyjne – idealne na emeryturę. Dodatkowo, aby otworzyć konto nie jest wymagane minimalne saldo. Dla osobistego portfela, Robinhood ma prawdopodobnie najbardziej przyjazny interfejs i może być dostępny z komputera lub poprzez aplikację Robinhood. Ponieważ ich minimalne konto wynosi 0 dolarów, możesz zacząć od razu. Obecnie oferują 1,5% odsetek od niezainwestowanej gotówki siedzącej na koncie – co oznacza, że możesz rozwijać swoje pieniądze, zanim zaczniesz robić inwestycje. Public to kolejna opcja, która podobnie jak Robinhood oferuje uproszczony interfejs, co czyni ją idealną dla początkujących. Nie ma konta minimalnego lub opłat handlowych, albo, a oni również oferują 2% odsetek od gotówki siedzącej na koncie.

4. Dokonaj pierwszej inwestycji

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na rozpoczęcie jest inwestycja w fundusz giełdowy (ETF, w skrócie), który jest zasadniczo koszykiem różnych akcji. Jest to przystępny sposób, aby uzyskać więcej skóry w grze i zdywersyfikować swój portfel. Na początek najlepiej zainwestować w ETF, który śledzi S&P 500 – indeks giełdowy, który mierzy ogólne wyniki 500 największych spółek publicznych w USA. Chociaż samotne akcje mogą iść w górę i w dół, historycznie rzecz biorąc, rynek akcji jako całość poszedł w górę. Fundusz ETF S&P 500 pozwoli Ci uzyskać ułamek odrobiny wszystkiego, jednocześnie zmniejszając zmienność i ryzyko ekspozycji.

SPY, VOO i IVV to trzy fundusze ETF S&P 500. Wszystkie są zasadniczo takie same, ale ponieważ wszystkie fundusze zawierają opłaty za koszty, największą różnicą między nimi jest koszt. SPY jest najpopularniejszym wyborem, ale ja osobiście preferuję VOO, ponieważ jest prowadzony przez Vanguard i ma niewielkie koszty.ly tańsze i mniej zmienne.

5. Rozwijaj swój portfel

W przypadku inwestycji długoterminowych niewiele znaczy. Chociaż Twoja początkowa inwestycja będzie rosła sama z czasem, kluczowe jest, abyś kontynuował powiększanie swojego portfela. Wraz z początkowym inwestowaniem w ETF-y, ustaw system, który automatycznie wpłaca procent (czytaj: 25%) twoich resztek pieniędzy na wydatki do portfela. Stamtąd możesz dodać je do swoich obecnych inwestycji lub rozszerzyć je i zdywersyfikować nieco bardziej. Niezależnie od tego, co postanowisz, stosowanie się do tych wskazówek pomoże Ci rozwinąć swój majątek do maksymalnego potencjału.

Źródło: Karolina Grabowska | Pexels

Rozważ inwestycję w akcje o dużej wartości

Jeśli masz trochę dodatkowych pieniędzy, rozważ dodanie do swojego portfela akcji wartościowych. Są to akcje, które są mniej ekscytujące niż “modne” akcje takie jak Gamestop czy Tesla, ale są obecnie uważane za kręgosłup społeczeństwa. Są one zdrowe, bezpieczne, konserwatywne i spójne. Kiedy rynek idzie w dół, mają tendencję do trzymania się ładnie. Johnson & Johnson, CVS i Walmart to niektóre przykłady akcji wartościowych. Nie zwiększą one Twojego konta dramatycznie w ciągu jednej nocy. Jednak z czasem będą one powiększać Twoje portfolio.

Wykorzystaj model DRIP

ETF-y, podobnie jak większość wartościowych akcji, wypłacają dywidendy. Dywidendy to sumy pieniędzy wypłacane regularnie (zazwyczaj kwartalnie) przez spółkę jej akcjonariuszom z własnych zysków. W modelu DRIP (dividend reinvestment plan), dywidendy są reinwestowane bezpośrednio z powrotem do Twojego portfela i wykorzystywane do zakupu kolejnych akcji danej dywidendy.

Na przykład: Jeśli otrzymasz dywidendę w wysokości 20 USD ze swojego funduszu ETF, możesz wybrać, aby była ona automatycznie reinwestowana w ten sam fundusz ETF w celu zwiększenia udziałów. Z czasem inwestycja ta będzie się powiększać i gromadzić więcej udziałów, co zwiększy wypłatę dywidendy. Jest to cykl wzrostu, który jest całkowicie darmowy. Bez względu na to, jak mała jest twoja dywidenda (jedna z moich wynosi obecnie zaledwie 7 dolarów), skonfiguruj plan DRIP ze swoim brokerem. Jest to gwarantowany sposób na wzrost portfela bez żadnych kosztów, więc nie można się pomylić.

Unikaj akcji pozagiełdowych (OTC)

Akcje pozagiełdowe (OTC) to akcje, które nie są notowane na krajowych giełdach papierów wartościowych, takich jak New York Stock Exchange czy Chicago Stock Exchange. Oznacza to, że są one nieuregulowane i niewiarygodne. Mówiąc wprost: Są to akcje dla hazardzistów. Penny stocks są prawdopodobnie najbardziej notorycznymi akcjami OTC, a jeśli widziałeś Wilka z Wall Street, to już wiesz, jak niebezpieczne mogą być. Zrób sobie przysługę i unikaj akcji OTC za wszelką cenę. Nie są one dobre dla długoterminowych inwestycji.

Pamiętaj: Czas na rynku bije timing rynku

Nierzadko ludzie mówią o “kupowaniu na dnie”, ale w długim okresie rynek będzie wyżej. Zdecyduj, co chcesz kupić i zacznij działać. Czas na rynku zawsze pokonuje czas na rynku. Jeśli rynek nie idzie w dół, zawsze można kupić więcej na dole.

Mając to na uwadze, ważne jest, aby pamiętać, że akcje będą poruszać się w górę iw dół, ale cokolwiek robisz, nie panikuj. To, co spada, musi wrócić do góry i odwrotnie. Nie stracisz pieniędzy, chyba że sprzedać, a y

Nie możesz stracić, jeśli zostawisz je w spokoju. Najlepiej jest wykonać powyższe kroki, dokonać podobnych inwestycji w czasie i całkowicie o nich zapomnieć. Kiedy wrócisz do nich w przyszłości, będziesz mile zaskoczony swoim małym nest egg.

Przeczytałem ponad 100 książek o finansach – oto najważniejsze rzeczy, których się nauczyłem