Myślisz o rzuceniu pracy? Rozważ te 7 rzeczy przed podjęciem decyzji, której możesz żałować

Jest niedzielny wieczór, a Ty powoli zaczynasz czuć, że strach się pogrąża. Myślisz o wszystkim, co musisz zrobić jutro i czujesz, że wpadasz w zły nastrój. Musisz śledzić Andreę z księgowości, popracować nad prezentacją, którą zwlekałeś przez dwa tygodnie, i wreszcie zacząć burzę mózgów nad nowymi pomysłami na kampanię, której twój szef chce pilnie. W ciągu kilku minut, reszta Twojej niedzielnej nocy jest zrujnowana w spirali niepokoju wywołanego pracą (byłem tam, zrobiłem to). Nie możesz przestać się zastanawiać, czy gdzieś indziej nie ma bardziej zielonych pastwisk kariery i nagle zastanawiasz się: “czy powinienem rzucić pracę?” 

Jeśli to brzmi znajomo, na pewno nie jesteś sam. Niedzielne strachy mogą trafić nawet najbardziej spełnionych 9-5 ‘ er, ale skąd wiesz, kiedy to coś więcej? Niezależnie od tego, czy rynek pracy jest gorący, czy zwalnia, jak zdecydować się między skokiem, aby spróbować czegoś nowego, a trzymaniem się tego, co masz? Istnieje kilka znaków i pytań, które pomogą w podjęciu decyzji. 

 

1. Kop głębiej o tym, co ci się nie podoba 

Ten może wydawać się oczywisty, ale poświęć trochę czasu, aby naprawdę zadać sobie pytanie, czego nie lubisz w swojej obecnej roli. Czy to dlatego, że jesteś za słabo opłacany w oparciu o kurs rynkowy? Nudzą Cię codzienne zadania? Czy oczekuje się, że będziesz pracować bardzo długo w trybie regularnym bez nadgodzin? Zadawanie tych pytań pomaga ustalić, czy problemy można naprawić lub czy nadszedł czas, aby poszukać gdzie indziej. Po ustaleniu, czy powodem, dla którego nie jesteś już spełniony, jest coś, nad czym możesz pracować (Prośba o podwyżkę, Prośba o różnych klientów w pracy, ustalenie granic), czy nie (toksyczna kultura, złe dopasowanie do Twoich przyszłych celów lub branża, której nie kochasz), możesz zacząć myśleć o właściwych następnych krokach. 

 

2. Bądź szczery o tym, co trzeba, aby dostać się tam, gdzie chcesz iść  

Chociaż chciałbym, aby to nie była prawda, są pewne branże, w których możesz musieć się męczyć przez kilka lat, zanim dojdziesz do garnka złota (aka praca, którą naprawdę lubisz) po drugiej stronie. Branże takie jak księgowość, bankowość inwestycyjna, niektóre firmy medialne i opieka zdrowotna są znane z tego, że ludzie przechodzą przez krawędź we wczesnych etapach kariery (Pokaż scenę z Andy Sachsem biegającym po nowym jorku z dwunastoma kawami Starbucks, aby dotrzeć na spotkanie na czas). To nie jest idealne, ale zwykle niewiele można z tym zrobić – * westchnienie*. Jeśli wiesz, że chcesz być w jednym z tych pól w dół drogi, może trzeba skupić się na dłuższej perspektywie, gdy codzienna grind staje się zbyt dużo.

Aby przypomnieć sobie, nad czym pracujesz, Utwórz tablicę widokową lub playlistę poprawiającą nastrój, do której możesz się zwrócić, gdy robi się ciężko. Jeśli nie wykonałeś poważnych poszukiwań duszy i nie wiesz, że nadszedł czas, aby przejść do zupełnie nowego pola, nie chcesz podejmować impulsywnej decyzji o odejściu z pracy, gdy jesteś tylko kilka lat lub miesięcy od wyjścia z chaosu i na bardziej zielone pastwiska.  

 

Źródło: Yan Krukov / Pexels

 

3. Spójrz na swoje kierownictwo

Podczas gdy wszyscy chcielibyśmy mieć menedżera, który jest troskliwy, uważny i pasjonat rozwoju kariery, zbyt często jesteśmy obarczeni Mirandą Priestly (zdystansowany, niedostępny, graniczny okrutny) lub Michaelem Scottem (jak w ogóle dostał pracę?!). Znalezienie dobrego dopasowania do Menedżera to wielka sprawa, a jeśli tego nie zrobisz, może szybko zmienić wymarzoną pracę w koszmar. Jeśli nie dogadujesz się ze swoim menedżerem i starałeś się jak najlepiej, może nadszedł czas, aby zaplanować 1:1 z HR, jeśli to możliwe. Większość firm będzie starała się utrzymać świetnego pracownika (zwłaszcza po spędzeniu tak dużo czasu i pieniędzy rekrutacji!) i może być otwarty na przeniesienie Cię do innego zespołu lub zmianę tego, komu się zgłaszasz. 

Ta dokładna sytuacja przyszła mi do głowy, gdy na początku mojej kariery pracowałem w średniej wielkości firmie. Zacząłem kochać pracę i byłem podekscytowany branżą, ale stało się jasne, że mój menedżer i ja nie nadajemy dokładnie na tych samych falach. Jego styl zarządzania mikro szybko zaczął mnie męczyć, często do tego stopnia, że bałam się omawiać z nim projekty, ponieważ wiedziałam, że je rozerwie. Wiedziałem, że moje opcje to albo znaleźć nową pracę, albo znaleźć nowego menedżera. Ponieważ byłem pasjonatem pracy i poza tym lubiłem firmę, zdecydowałem się szczerze porozmawiać z HR. po kilku tygodniach udało mi się zmienić mojego menedżera na kogoś, kto był dla mnie o wiele lepiej dopasowany. Szczęśliwie zostałem w tej firmie przez wiele lat, więc warto wyczerpać wszystkie możliwe opcje, zanim przeskoczę nad złym zarządzaniem. 

 

4. Podążaj za pieniędzmi 

Mówią, że szczęścia nie da się kupić za pieniądze, ale wiesz, co na pewno nie kupuje szczęścia? Świadomość, że masz za mało pieniędzy. Jeśli odkryłeś, że możesz zarabiać więcej gdzie indziej lub że inni ludzie w tej samej roli, co ty w Twojej firmie, zarabiają więcej, jesteś winien sobie, aby uzyskać te pieniądze. Jeśli uważasz, że zarabianie więcej sprawi, że znów będziesz podekscytowany swoją rolą, poświęć trochę czasu na przygotowanie się, a następnie idź i poproś o tę podwyżkę. Jeśli wiedza, że kiedyś byłeś za mało opłacany, na zawsze zabarwi Twoją opinię o firmie, może nadszedł czas, aby znaleźć nową rolę. 

Nawet jeśli nie zostały niedostatecznie opłacane, hoppers pracy, w ogóle, mają tendencję do 9,7% więcej niż ludzie, którzy pozostają w ich obecnej roli (średnio podwyżki 4% rocznie), według Forbes. Jeśli wiesz, że możesz zarobić o wiele więcej pieniędzy, wyjeżdżając, niż kiedykolwiek, zostając-i oceniłeś zalety i wady, takie jak budowanie reputacji w nowej firmie i poruszanie się po nowej polityce biurowej—może nadszedł czas, aby wypolerować to CV i pobić chodnik. 

 

5. Zastanów się, czy czujesz się ceniony w swojej obecnej roli

Ten jest duży. Podczas gdy więcej pieniędzy może być miłe, jeśli czujesz się ceniony i doceniany w swojej obecnej firmie, mądrze byłoby spowolnić i podsumować to, co masz przed podjęciem jakichkolwiek nagłych decyzji. W świecie niekończących się rozmów z zoomem i samotnego siedzenia w domu przez ponad 12 godzin dziennie, posiadanie zespołu, który naprawdę się o Ciebie troszczy, może zmienić świat i może być trudne do znalezienia. 

Nie oznacza to, że nie dojdziesz do punktu, w którym najlepiej jest odejść, ale ważne jest, aby dokładnie to przemyśleć i nie podejmować impulsywnej decyzji. Toksyczne kultury pracy obfitują w te dni, a nie chciałbyś zostawić dobrej roli ponad miesiąc lub dwa nudnych zadań lub złego projektu, tylko po to, aby żałować swojej decyzji sześć miesięcy później (chcemy uniknąć bumerangu z powrotem do pracy w ciągu kilku miesięcy—to nie jest dobry wygląd). Jeśli rzeczy, ogólnie rzecz biorąc, są całkiem dobre, jest to czas, aby naprawdę pomyśleć o tym, czego nie kochasz i czy jest to możliwe do naprawienia (patrz punkt #1) przed złożeniem tego listu z rezygnacją.

 

Źródło: Karolina Grabowska / Pexels

 

6. Sprawdź, czy jest miejsce na progresję

Powiedzmy, że jesteś w roli przez kilka lat, kocham swojego menedżera (yay!) i są zadowoleni z pieniędzy, które zarabiasz. To brzmi jak sen, prawda? Tak jest na papierze, ale jeśli nie ma w Twojej firmie miejsca, w którym można by dalej stawiać sobie wyzwania i poszerzać swoje umiejętności, w końcu będziesz szukał nowej roli. Może być ciężko czuć, że zdradzasz swój zespół, myśląc o odejściu po tym, jak dobrze cię potraktują, ale twój rozwój kariery jest jeszcze ważniejszy. Jeśli miałeś szczere rozmowy (upewnij się, że rzeczywiście masz rozmowy, nie zakładaj!) i nie ma tony dostępnej pod względem przyszłego rozwoju—czy to w tytule, obowiązki zawodowe, lub wynagrodzenia—to całkiem dobry wskaźnik, że wyrosłeś swoją rolę i nadszedł czas, aby przejść dalej.  

 

7. Zastanów się, czego szukasz w nowej roli

Ryzykując, że zabrzmisz jak twoja mama w Święto Dziękczynienia, naprawdę. myślałeś o tym, co chcesz robić lub gdzie chcesz iść dalej w swojej karierze? Przepraszam za to, że się załamałeś, ale Wkładanie przynajmniej trochę myśli w to, co chcesz, aby twój następny ruch był, pozwoli Ci odpowiednio skupić się na poszukiwaniu pracy. Ustalanie podstawowych celów w zakresie firm, dla których chciałbyś pracować, idealnego wynagrodzenia, elastyczności w biurze/na odległość itp. może pomóc zawęzić role, które będą dla ciebie pracować i zaoszczędzić czas. Jeśli Twoja następna rola będzie wymagała więcej umiejętności lub doświadczenia, nie ma lepszego czasu, aby ją zdobyć, niż gdy masz już codzienną pracę, którą znasz i nie musisz się martwić o natychmiastowe znalezienie czegoś. 

W tym samym duchu, ważne jest, aby rozważyć, czy teraz jest odpowiedni czas, aby wykonać ruch dla ciebie. Jeśli wiesz, że Twoja Firma zazwyczaj Promuje ludzi po dwóch latach, a obecnie jesteś w półtora roku, może mieć sens, aby trzymać się promocji, a następnie rozważyć zmianę pracy z nowym tytułem w ręku. Jeśli odejdziesz po półtora roku, być może będziesz musiał wykonać boczny ruch i ponownie założyć się w nowej firmie, co prawdopodobnie opóźniłoby Twój awans bardziej niż gdybyś po prostu go przeczekał (zakładając, że Twoja obecna rola nie jest toksycznym koszmarem, w takim przypadku twoje zdrowie psychiczne nie jest warte poświęcenia!). Nie oznacza to, że przejście boczne nigdy nie jest właściwym ruchem, ale upewnij się, że rozważysz wszystkie kąty przed dokonaniem zmiany.

Podsumowując, decyzja o pozostaniu lub odejściu z obecnej roli nigdy nie jest łatwa. Zmiana jest trudna, ale chcesz mieć pewność, że dokonujesz zmiany z właściwego powodu, a nie tylko z nudów, FOMO ze wszystkich aktualizacji na LinkedIn lub gównianych kilku tygodni w innej dobrej pracy. Jeśli zdecydujesz, że teraz jest czas na zmianę ról, będę cię dopingował z boku. Dasz radę! 

 

5 Powodów, Dla Których Twoja Kariera Nie Definiuje Twojego Tożsamość