Metoda Produktywności Udane Kobiety Przeklinają

Pod koniec 2021 roku wiedziałem, że nadszedł czas na zmianę. Jako przedsiębiorca byłem zachwycony, widząc, jak mój biznes naprawdę rozwija się przez cały rok, ale pod koniec roku wypalenie zawodowe zaczęło się szerzyć. Podczas wakacji usiadłem i zrobiłem plan, aby lepiej radzić sobie z moimi dniami pracy. W ten sposób mogłem nadążyć za bieżącą wydajnością, jednocześnie odzyskując równowagę między pracą a życiem prywatnym. Po zastanowieniu się nad wieloma różnymi metodami produktywności, zwróciłem się do blokowania czasu i zmieniło to sposób, w jaki planuję swoje dni, jak szybko mogę wykonywać zadania i ile wolnego czasu mam poza pracą.

Zasadniczo – jestem nawróconym, blokującym czas, więc jestem tutaj, aby opowiedzieć ci, dlaczego tak wiele odnoszących sukcesy kobiet przysięgało na tę metodę produktywności i jak ją wprowadzić w swoje dni pracy.

 

Co To jest blokowanie czasu

Czym dokładnie jest blokowanie czasu? Piękno tej metody produktywności polega na tym, jak prosta jest. Kiedy planujesz dzień pracy lub tydzień pracy, wszystko, co musisz zrobić, to podzielić swój dzień na bloki czasu, w których każdy blok jest poświęcony realizacji określonego zadania lub grupy zadań. Możesz zacząć od stworzenia normalnej listy zadań, ale potem musisz wziąć sprawy w górę i przypisać każdemu zadanie do określonego bloku czasu, w którym zamierzasz wykonać to zadanie.

Spójrzmy na przykład, jak zablokowałbym swój dzień jako pisarz, zaczynając od dość standardowej listy rzeczy do zrobienia.

 • Napisz dwa posty na blogu
 • Zorganizuj trzy nadchodzące wywiady z ekspertami
 • Spotkanie z dwoma klientami
 • Zbadaj i opisz dwa posty na blogu, które jutro napiszesz
 • Reach Inbox zero

Mając na uwadze tę listę zadań, chciałbym następnie zablokować moje zadania wokół zadań, które są już ustawione w kamieniu (aka spotkania) w określonych godzinach.

 • 8.00-11.00: napisz dwa posty na blogu
 • 11: 00-13: 00: Spotkanie z klientem # 1 o 11: 00, lunch i szybki spacer, a spotkanie z klientem #2 o 12: 30.
 • 13.00-15.00: badanie i zarys dwóch postów na blogu
 • 15.00-16.00: umów się na trzy wywiady z ekspertami i dotrzyj do skrzynki odbiorczej zero

Więc jak ustaliłem, jak zorganizować moje bloki czasowe? Na początek jestem najbardziej skoncentrowany rano i wtedy piszę najlepiej, więc postanowiłem zacząć dzień od moich największych zadań. Musiałem zaplanować oba te posty na blogu przed spotkaniem z moimi klientami, zaczynając od 11 rano, ponieważ między moimi dwoma spotkaniami była przerwa (co bardzo ułatwia marnowanie czasu), zaplanowałem przerwę na lunch w tym samym bloku. Późnym popołudniem, kiedy mam nieco mniej energii i skupienia, postanowiłem popracować nad badaniem i opisywaniem postów na blogu, które wymagają mniej skupienia niż pisanie. Ta praca prep będzie również łatwiej przejść od razu do pisania ich następnego dnia. Zdecydowałem się na grupowanie łatwych i małych zadań administratora na ostatni blok dnia, kiedy naprawdę trudno mi skupić się na większych projektach.

W jaki sposób blokowanie czasu może nie działać dla Ciebie i to jest w porządku, ale możesz zobaczyć z mojego procesu myślowego, jak możesz wykorzystać blokowanie czasu, aby być naprawdę strategicznym o tym, jak wykonujesz swoją pracę.

 

 

Dlaczego To Działa

Powodem, dla którego blokowanie czasu może być tak skuteczne, jest to, że ułatwia zaangażowanie się w głęboką pracę i maksymalne wykorzystanie pokreślone nawyki i harmonogram pracy. Nie wspominając już o tym, że pomaga uniknąć konieczności hem i haw nad tym, co zrobić po zakończeniu zadania.

Kiedy decydujesz się na blok czasowy i zobowiązujesz się do niego, poświęcasz się jednemu zadaniu lub podobnej grupie zadań, co pomaga Ci lepiej poświęcić uwagę umysłową. Możesz uniknąć przełączania zadań (co może naprawdę spowolnić) podczas grupowania zadań. Dlatego łatwiej jest mi wysyłać prośby o rozmowę przez e-mail w tym samym bloku czasu, co czyszczenie mojej skrzynki odbiorczej. To samo dotyczy badań a pisania. Badania mogą być dość trudne i wymagają pokonania wielu przeszkód i rozwiązywania problemów, co może być naprawdę frustrujące. Grupowanie wszystkich moich badań razem pozwala skupić się na pisaniu, które wymaga głębokiej pracy, która nie jest spowolniona przez próbę przezwyciężenia problemów badawczych.

Blokowanie czasu jest również bardzo motywujące i ułatwia unikanie zakłóceń. Kiedy ustawiasz termin wykonania zadania, nacisk jest nieco większy. Jeśli zaczniesz surfować po Internecie, możesz przegapić swoją szansę na ukończenie zadania w żądanym bloku czasowym, który może wykoleić całą resztę dnia.

 

Błędy, których należy unikać

Blokowanie czasu jest bardzo prostą metodą, ale są pewne błędy, których należy unikać, gdy tylko jest to możliwe.

 • Nie doceniasz swojego czasu. Na początku może to być trudne, więc bądź cierpliwy. Łatwo lekceważyć, ile czasu zajmie ci coś, co może utrudnić trzymanie się wybranych bloków czasowych. Na początku przeceniaj, dopóki nie zrozumiesz, ile czasu zajmie niektóre zadania. Nawet jeśli możesz lepiej oszacować linie czasu, pomaga to zostawić trochę bufora, aby poradzić sobie z nieoczekiwanymi luźnymi wiadomościami lub zadaniami, które są trudniejsze niż przewidywano.
 • Zostaw miejsce na przerwy i pracę admina. Harmonogram, który zablokowałem powyżej, jest nieco prostszy niż te, które zwykle tworzę. Podobnie jak dodałem miejsce na przerwę obiadową, ważne jest, aby dodać miejsce na mniejsze przerwy w ciągu dnia i wykonywać pracę administracyjną. Nie mam szefa, więc mogę ignorować moje e-maile tak długo, jak chcę, ale być może będziesz musiał zaplanować czas między głównymi blokami, aby zaadresować swoją skrzynkę odbiorczą. Możesz również skorzystać z wcześniejszego kończenia bloków czasowych, aby zrobić przerwy (kolejny powód, dla którego warto przecenić).
 • Bycie zbyt sztywnym. Nie możemy w pełni przewidzieć, co wydarzy się w dniu pracy. Nie ma nic złego w przerabianiu harmonogramu, gdy pojawi się nieoczekiwana potrzeba lub spotkanie. Dlatego lubię blokować czas na papierze za pomocą wymazywalnego długopisu. Bardzo łatwo jest mi wprowadzać korekty w razie potrzeby, dzięki czemu mogę odzyskać kontrolę, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem. Przy okazji, są to Inne narzędzia, których używam, aby pozostać produktywnym, które są nieco bardziej ekscytujące niż pióro i papier. 

 

Jak rozpocząć blokowanie czasu

Blokowanie czasu staje się łatwiejsze dzięki próbom i błędom, więc nie ma powodu, dla którego nie możesz wypróbować tej metody produktywności już dziś. Napisz listę rzeczy do zrobienia przed rozpoczęciem następnego dnia roboczego lub jak tylko usiądziesz do pracy, a obok każdego zadania napisz, jak długo to zajmie. Następnie możesz wyciągnąć kalendarz papierowy, kalendarz cyfrowy lub zwykłą kartkę papieru. Najpierw zapisz wszelkie spotkania lub spotkania, ponieważ muszą się one zdarzyć w określonych godzinach, a następnie utwórz inne bloki czasowe wokół tych stałych zadań. Jeśli widzisz, że masz 90 minut między spotkaniami i masz zadanie, które Twoim zdaniem zajmie 60 minuttes, zaplanuj to tam, żebyś miał trochę czasu na to zadanie, aby się przeciągnąć lub zrobić sobie przerwę. Jeśli masz tylko 30 minut między ostatnim spotkaniem a końcem dnia pracy, Grupuj odpowiadanie na e-maile i planowanie następnego dnia w tym jednym bloku.

W końcu blokowanie czasu zacznie być o wiele bardziej intuicyjne, gdy dowiesz się, jak wygląda twój najbardziej produktywny dzień!

 

Zaskakująca Cecha, Która Może Mieć Wpływ Na Twoją Produktywność