Jest to prawidłowa kolejność nakładania produktów do pielęgnacji skóry

Niezależnie od liczby produktów w rutynowej pielęgnacji skóry, jeśli nie jesteś dermatologiem lub ekspertem, zastanawianie się, jak właściwie upewnić się, że wszystkie te produkty działają, wymaga trochę badań. Codzienne procedury pielęgnacji skóry obejmują kilka kroków i może być trochę mylące, co idzie na górze, co i które składniki nie powinny być stosowane razem.

Jesteśmy demystifying odpowiednie kroki i zastosowania różnych produktów i daje kilka podstawowych no-nos, jeśli chodzi o łączenie niektórych składników, ale zachęcamy, aby pamiętać o aktywnych składników w produktach już posiadasz. Czy serum nawilżające i witamina C powinny być stosowane razem? To zależy od ich głównych składników. Ten artykuł pomoże Ci wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

 

Dr Cynthia Bailey M. D.

CERTYFIKOWANY DERMATOLOG, ZAŁOŻYCIEL DR BAILEY SKIN CARE

Dr Cynthia Bailey jest praktykującym certyfikowanym dermatologiem z siedzibą w Kalifornii i założycielem Dr Bailey Skin Care. Koncentruje się na procedurach pielęgnacyjnych, problemach skórnych i nie tylko.

 

Podstawy

Dlaczego pielęgnacja skóry jest tak ważna? Wszystko sprowadza się do absorpcji. “Nakładanie produktów do skóry w odpowiedniej kolejności pomaga uzyskać jak najwięcej z rutyny; chcesz maksymalnej przezskórnej absorpcji ważnych składników aktywnych,” powiedział Cynthia Bailey, MD, Zarząd certified dermatolog i założyciel Dr Bailey Skin Care. “Stosowanie produktu, który blokuje innym przedostanie się przez skórę, będzie frustrującą stratą czasu i pieniędzy.”

Jeśli chodzi o odpowiednią kolejność aplikacji produktów, zazwyczaj chcesz przejść od cienkiej do grubej. “Zawsze stosuj produkty na bazie wody przed produktami na bazie oleju i staraj się warstwować cieńsze tekstury produkty na bazie wody przed grubszymi/kremowszymi / tłustymi produktami zawierającymi”, powiedział dr Bailey. Lepkość produktów decyduje o ich wchłanianiu przez skórę. Jeśli zastosujesz wodniste serum po nałożeniu kremu lub balsamu, nie otrzymasz pełnych korzyści płynących z cieńszego produktu, ponieważ nie jest w stanie przeniknąć przez skórę za pomocą czegoś innego, tak grubego pod spodem. Ta podstawowa zasada ma pewne wyjątki, które omówimy, a mianowicie, jeśli chodzi o kremy do oczu, Serum do oczu i retinol.

Prawidłowe stosowanie produktów różni się również w zastosowaniach nocnych i dziennych, ponieważ nie będziesz używać tych samych produktów za każdym razem. “Najlepiej, jeśli chcesz, aby rutynowa pielęgnacja skóry odbywała się dwa razy dziennie, w odstępie około 12 godzin”, dodaje dr Bailey. Podczas gdy niektóre produkty są najlepiej stosowane w nocy (jak retinol) lub rano (przeciwutleniacze, takie jak witamina C), Twoja rutyna będzie wyglądać podobnie, zawsze zaczynając od środka czyszczącego. 

Według dr Bailey, właściwa pielęgnacja skóry obejmuje: 

  1. Cleanser
  2. Produkty korygujące (takie jak retinol, AHA / BHA i inne produkty mające na celu poprawę bieżących problemów skórnych)
  3. Produkty nawilżające (serum i krem nawilżający)
  4. Produkty ochronne (ochrona przeciwsłoneczna)

Tutaj omówimy, jak zorganizować swoją rutynę. 

 

Źródło: Danielle Moss

<p> 

W jakiej kolejności rano nakładać produkty do pielęgnacji skóry

 

Krok 1: Środek Do Czyszczenia Oleju

Pamiętaj, że jeśli nie używasz olejku do twarzy w nocnej rutynie, rano oczyszczanie nie zawsze jest konieczne. Jeśli jednak masz suchą skórę, rano zamiast żelu lub mleczka do mycia może być lepszym rozwiązaniem. Nawilży twoją skórę, jednocześnie pozbywając się wszelkich produktów lub potu z poprzedniej nocy.

 

Krok 2: Woda Micelarna

Oczyść oczyszczaczem na bazie wody lub przepłucz wodą micelarną, nasycając wacik czystą wodą micelarną i zamiatając ją na całą twarz i szyję.

 

Krok 3: nawilżający Toner i esencje

Aby Twoja skóra była elastyczna i nawilżona, użyj nawilżającego TONIKA lub esencji, gdy Twoja skóra jest nadal wilgotna od micelarnej wody. Kluczem do nawilżonej, pulchnej cery są warstwy nawilżenia, więc zaczniemy od tego kroku: nałóż tonik lub esencję dłońmi i wklep ją w skórę. 

Krok 4: Serum lecznicze i ampułki

Typowym serum zabiegowym stosowanym w pielęgnacji skóry w ciągu dnia jest serum z witaminą C, ale bez względu na to, jakiego rodzaju serum używasz, upewnij się, że najpotężniejszy składnik aktywny idzie na pierwszym miejscu. Aby zaoszczędzić czas, polecam serum z witaminą C w połączeniu z kwasem hialuronowym, dzięki czemu nie musisz tracić czasu na układanie warstw wczesnym rankiem. Ale jeśli zdecydujesz się na warstwowanie serum, zawsze nakładaj serum nawilżające po serum zabiegowym.

 

Krok 5: Krem Pod Oczy lub serum pod oczy

Skóra pod oczami jest najcieńsza na twarzy, więc produkty specyficzne dla oczu muszą przejść przed cięższymi nawilżaczami.

Krok 6: Nawilżacz

Nie ma czegoś takiego jak skóra zbyt nawilżona, ale jeśli zmagasz się z ciężkim środkiem nawilżającym pod makijażem, rozważ konsystencję żelu lub lekki balsam.

Krok 7: SPF

“Krem z filtrem przeciwsłonecznym zwykle znajduje się na skórze lub wnika tylko w powierzchowne warstwy martwych komórek”, powiedział dr Bailey. Dlatego zawsze kończysz swoją rutynę kremem z filtrem przeciwsłonecznym o filtrze SPF od 30 do 50. Poszukaj mlecznej konsystencji lub kremu przeciwsłonecznego w stylu serum, aby uniknąć białego odlewu lub zbrylającego makijażu.

Źródło: Lunya

 

W jakiej kolejności stosować kosmetyki pielęgnacyjne na noc

W przypadku nocnej pielęgnacji skóry musisz rozważyć, czy chcesz włączyć retinol do swojej rutyny. Retinol może być trochę zniechęcający, więc przeczytaj nasz pełny przegląd na ten temat tutaj. Nocna Pielęgnacja skóry to czas na poważniejsze zabiegi, takie jak retinol i inne fotouczulające kwasy glikolowe i mlekowe, ponieważ wiele z tych aktywnych składników rozkłada się w świetle słonecznym.

Jeśli chcesz używać zarówno AHA, jak i retinolu, najlepiej zmienić ich zastosowanie. Używaj retinolu jednej nocy, a AHA następnej, i tak dalej, ale bądź ostrożny i idź powoli, ponieważ te składniki są znane z powodowania podrażnień przy pierwszym uruchomieniu. Typowa nocna Pielęgnacja skóry będzie wyglądać relatywnie similar do codziennej rutyny z kilkoma drobnymi poprawkami.

 

Krok 1: Środek Do Czyszczenia Oleju

Olejek czyszczący jest zawsze niezbędny w nocy, ponieważ usuwa makijaż, SPF, zanieczyszczenia środowiska i sebum wytwarzane przez skórę w ciągu dnia. W zależności od preferencji możesz użyć olejku do mycia lub balsamu oczyszczającego. 

Krok 2: żel lub mleczko oczyszczające

Aby upewnić się, że wszystkie tłuste pozostałości z olejku/balsamu oczyszczającego zostały usunięte, a Twoja skóra jest całkowicie czysta od makijażu, brudu i oleju, wybierz żel lub mleczko do czyszczenia. Żel doskonale nadaje się do cery mieszanej/tłustej lub trądzikowej, a mleczny środek czyszczący oczyści skórę bez usuwania całego nawilżenia na skórze suchej. 

Krok 3: nawilżający Toner lub Liquid Exfoliator

Możesz użyć tego samego tonera lub esencji, których użyłeś rano, aby nawilżyć skórę i przygotować ją na którykolwiek z ostrych kwaśnych składników lub retinoidów, których możesz użyć następnego. Możesz również użyć liquid exfoliant z AHA lub BHA podczas tego kroku. Pamiętaj, aby nie używać żadnych innych kwasów w wieczornej rutynie i wykonaj ten krok za pomocą nawilżającego kremu nawilżającego.

Krok 4: AHA / BHA lub Retinol

Jeśli w ostatnim kroku używałeś złuszczacza, pomiń ten. To tutaj retinol i AHAs zaczynają wchodzić w grę. Stosowanie AHAs i BHAs w tym samym czasie co retinol może być drażniące w zależności od rodzaju skóry, dlatego zalecamy naprzemienne noce lub stosowanie produktów AHA/BHA rano i retinolu w nocy, aby ograniczyć podrażnienia. Jeśli nie używasz retinolu, możesz zdecydować się na serum lub maskę z kwasem glikolowym lub mlekowym, które złuszczają skórę przez noc. Jeśli retinol jest trochę zbyt silny dla Twojej skóry, spróbuj produktu bakuchiol zamiast. Zawsze poczekaj, aż skóra będzie całkowicie sucha przed zastosowaniem retinolu-Zwykle poczekaj około 20 minut, a następnie pozwól, aby produkt retinol całkowicie się wchłonął, zanim przejdziesz dalej.

Jeśli martwisz się o mieszanie kwasów, wybierz produkt, który już zrobił stosunek dla ciebie. 

Krok 5: Krem Pod Oczy

Wybierz cięższą formułę do stosowania na noc, która koncentruje się na nawilżaniu i leczeniu pod oczami.

Krok 6: Nawilżacz

“Poszukaj kremów nawilżających ze składnikami, które wspierają barierę ochronną skóry, takimi jak skwalan, ceramidy, lipidy (oleje), gliceryna w bazie kremu dopasowanej do rodzaju skóry”, wyjaśnia dr Bailey. “Pomaga to” przypieczętować transakcję ” nad produktami korygującymi i pomaga chronić skórę przed rozpadem bariery (drażniące zapalenie skóry) i zapobiegać trans-naskórkowej utracie wody.”Jeśli masz tłustą skórę, możesz zdecydować się na bezolejowy krem nawilżający (podobny do tego, który używałeś w ciągu dnia), podczas gdy osoby z suchą skórą mogą potrzebować grubszego produktu przed snem.

Krok 7: Maska Do Spania

Maski do spania pomagają stworzyć barierę uszczelniającą wszystkie produkty i utrzymać skórę optymalnie nawilżoną przez całą noc. Jeśli lubisz używać olejku do twarzy w nocy, będzie to krok, aby go dodać. 

Krok 8: Spot Treatment

Jeśli masz jakieś aktywne wypryski, to wtedy stosujesz leczenie punktowe lub łatkę na pryszcze (ulubiony sposób naszych redaktorów na pozbycie się nieznośnego pryszcza). Nie stosuj żadnej innej pielęgnacji skóry podczas zabiegu punktowego, zwłaszcza retinolu.

Źródło: Kalos Skincare / Unsplash

 

> Jakie składniki pielęgnacyjne stosować razem, a jakich unikać

Kiedy zaczynasz łączyć pielęgnację skóry, którą już posiadasz z nowymi rzeczami, które chcesz kupić,musisz uważać na to, które składniki aktywne nakładasz na siebie. Zawsze sprawdzaj, jakie są główne składniki Twoich produktów, aby uniknąć podrażnień.

 

The Don ‘ ts

 

Retinol + kwas glikolowy = nie … a może!

Jeśli masz wrażliwą lub reaktywną skórę, te dwie mogą być problematyczne, gdy są połączone warstwami. Jeśli zamierzasz używać AHA wraz z retinolem, pamiętaj, aby zacząć powoli, aby uniknąć zaczerwienienia i łuszczenia się. Zdecyduj się na produkt, który łączy małe procenty AHA/BHA z retinolem już w formule.

 

Retinol + Witamina C = nie! 

Często dyskutuje się o tym, czy pH kwasu L-askorbinowego destabilizuje retinol, a tym samym czyni go nieskutecznym—do tej pory jury nadal nie ma. Jednak ponieważ retinol sprawia, że jesteś bardziej wrażliwy na światło słoneczne, A witaminę C najlepiej nosić w ciągu dnia, najlepiej trzymać je osobno, stosując witaminę C rano i retinol w nocy.

 

Retinol + nadtlenek benzoilu = nie!

Jest to połączenie, przed którym ostrzegał Dr Bailey, ponieważ może powodować suchość i podrażnienia, a dwa produkty mogą się dezaktywować, jeśli są używane razem, co czyni je mniej skutecznymi. Retinol jest stosowany jako leczenie trądziku (szczególnie w formułach na receptę, takich jak tretinoina), ale nie gra dobrze z aktywami w zabiegach punktowych, więc bądź ostrożny, jeśli musisz użyć obu. Pamiętaj, że umieszczenie retinolu w aktywnym wypadzie nic nie pomoże, aby go wyleczyć, ponieważ retinol działa na głębsze warstwy skóry. Retinol nigdy nie może być stosowany jako leczenie punktowe! 

 

Nadtlenek benzoilu + AHAs = nie!

Są to dwa peelingi z różnych końców spektrum, więc należy zachować ostrożność podczas ich łączenia, ponieważ bardzo łatwo jest stresować skórę nadmiernym złuszczaniem.

 

Źródło: Mathilde Langevin / Unsplash

 

Dos

 

Nadtlenek benzoilu + kwas salicylowy = tak, czasami. 

W przypadku skóry skłonnej do trądziku, używanie tych dwóch razem raz w tygodniu może zdziałać cuda na aktywne wypryski lub zatkane pory. Jeśli ty też nie doświadczasz, najlepiej zostawić tych dwoje w spokoju.

 

Witamina C + Peptydy = Tak!

Te dwie idą razem jak szampan i dzbanek. Peptydy są czymś w rodzaju hype man pielęgnacji skóry: nie są one tak specjalne na własną rękę, ale naprawdę zwiększyć skuteczność innych składników aktywnych. Te krótkołańcuchowe aminokwasy są budulcem białka, które tworzy kolagen i elastynę, i naprawdę kochają przeciwutleniacze, takie jak witamina C.

 

Witamina C + SPF = tak!

Musisz mieć ochronę przeciwsłoneczną w ciągu dnia—to pewne-ale twój SPF nie chroni Cię przed zanieczyszczeniem środowiska i aktywowanymi przez ciepło wolnymi rodnikami. Do tego potrzebujesz skutecznego przeciwutleniacza, takiego jak witamina C.

 

Retinol + Kwas Hialuronowy = Tak!

Powinieneś zawsze uzupełniać wilgoć po zastosowaniu retinolu, dlatego retinol i kwas hialuronowy stanowią dynamiczny duet w rutynowej pielęgnacji skóry.

 

ature.jpeg ” / > ciągle dostaję komplementy na skórze—to są 3 produkty, które polecam każdemu Poprosiłam dermatologa o zmianę procedury pielęgnacji skóry—tak zmieniła