Jaki jest Twój styl przywiązania i jak wpływa na twoje relacje?

Wyobraź sobie: po 1000-tym machnięciu na Krzesiwie, spotykasz kogoś, kto wydaje się mieć jakiś potencjał. Są dobrym rozmówcą, uważają się za psa i chcą iść na prawdziwą randkę w dobrze oświetlonym miejscu publicznym (więc wiesz, że nie są seryjnym mordercą). Po ich bliższym poznaniu wspominają o planach na przyszłość, takich jak wspólna podróż lub spotkanie z siostrą, gdy przyjeżdża do miasta. Romantyczny montaż w zasadzie sam się formuje! Ale potem przestają odpowiadać i zanim się zorientujesz, minęły tygodnie bez smsa.

A może to Ty tworzysz plany na przyszłość i czujesz się naprawdę zainteresowany, ale potem zdajesz sobie sprawę, że porusza się zbyt szybko i duch, zanim wejdziesz głębiej. Może sytuacja, która ci mówi, jest bardziej jak bycie w związku za związkiem, każdy z problemami z zazdrością lub brakiem intymności. Niezależnie od Twojego życia randki wygląda i niezależnie od rom-com przypomina najmniej, istnieje prawdopodobnie jedna przyczyna swoich problemów.

“Miłość”, a nawet “związek”, nie wygląda tak samo dla nas wszystkich. Każdy z nas ma określony rodzaj przywiązania, który decyduje o tym, jak kochamy i jak akceptujemy miłość. Brzmi nieźle, prawda? Ale problem polega na tym, że wszystkie różne typy kończą się pływaniem (lub utonięciem) w basenie randkowym razem, i jakoś nadal zastanawiamy się, dlaczego relacje nie działają. Znając swój styl przywiązania (i odpowiednio randki) może nie tylko zmienić swoje relacje, ale może zmienić swoje życie.

 

 

Co to jest styl przywiązania?

Teoria przywiązania jest dziedziną psychologii, która opisuje przywiązanie emocjonalne w związkach (nie tylko romantycznych związkach, ale związkach między wszystkimi ludźmi). Chociaż istnieją kategorie i wiele quizów online, różni się od Enneagram czy Myers-Briggs, ponieważ bierze pod uwagę doświadczenia z dzieciństwa i przeszłości, które determinują sposób interakcji z innymi w teraźniejszości. Teoria ta pochodzi od dwóch badaczy, Johna Bowlby ‘ ego i Mary Ainsworth, którzy odkryli, że sposób, w jaki dzieci zaspokajają swoje potrzeby przez rodziców, znacząco przyczynia się do ich natury przywiązania w związkach przez resztę życia (crazy, right!?). 

Jeśli obecnie starasz się sobie przypomnieć, jak było w niemowlęctwie, nie stresuj się. Są do tego quizy (podoba mi się ten). Chociaż jego początki koncentrują się na relacji rodzic-dziecko, myślę również, że każdy związek może wpłynąć na twój styl przywiązania, czy to był związek rodzeństwa, przyjaźń, czy romantyczny związek. Twój styl przywiązania nie wyjaśnia wszystkiego o twoich związkach, ale może wyjaśniać, dlaczego przyciągasz do pewnych ludzi i które problemy konsekwentnie pojawiają się w twoim życiu miłosnym.

 

 

Cztery style przywiązania

 

Bezpieczne Mocowanie

 

Więc masz bezpieczny typ mocowania? Szczęściarz z ciebie. Czujesz się komfortowo okazując uczucia bliskim i czujesz się pewnie zarówno w swoich romantycznych związkach, jak i przyjaźniach. Prawdopodobnie byłeś w stanie zaakceptować odrzucenie i przejść dalej, oznaczając je jako kwestię niezgodności zamiast błędu. Łatwo zależy od ludzi, czy jest to romantyczny partner, najlepszy przyjaciel, czy siostra, i łatwo dostać emocjonalnie blisko innych. Kiedy pojawia się konflikt (bo zawsze tak jest), nie zamykasz się ani nie reagujesz niepokojem. Dla twojej informacji, bycie bezpiecznym typem nie oznacza, że nie miałeś do czynienia z hardsbiodra lub trauma w twoim życiu, ale to oznacza, że twoje emocje zostały potwierdzone i potrzeby zostały spełnione w przeszłości, co zrobiło silne, trwałe wrażenie.

 

Niespokojne Przywiązanie 

 

Jeśli możesz sobie wyobrazić z nazwy, niespokojny Typ przywiązania oznacza, że odczuwasz niepokój w swoich związkach (oczywiste, prawda?). Prawdopodobnie żyjesz w strachu, że twój związek się skończy, lub twój partner już o ciebie nie dba, a może nie lubisz być sam. Niespokojne typy mają również problemy z zaufaniem ludziom (nawet ludziom, z którymi są blisko), ale polegają na zewnętrznej walidacji. Pomyśl o Gigi z Po prostu nie przepada za Tobą.: Dzwoni 10 razy z rzędu, skupia się bardziej na tym, co facet myśli o niej, niż o tym, co ona myśli o nim, i czuje się zdruzgotana każdym zerwaniem i odrzuceniem (uwaga: nie ma wstydu w grze Gigi. Wszyscy Byliśmy Gigi, TBH). Ale cechy niespokojnego przywiązania mogą być również kontrolujące lub manipulujące, takie jak regularne węszenie przez telefon partnera lub odkładanie znajomych, abyś czuł się lepiej. 

 

 

Unikanie Przywiązania

 

Unikalny typ przywiązania może być przedstawiony w innym stereotypie rom-com: bohaterka, która jest całkowicie zamknięta w miłości (oczywiście do czasu, gdy pojawi się odpowiednia osoba: Amanda Woods z Wakacje, Sara z Zaczep, Julianne z Ślub mojej najlepszej przyjaciółkiCzy muszę mówić więcej?). Typy unikające są niezależne, niezbyt emocjonalne i zazwyczaj angażujące-fobiczne. Często stchórzysz albo jesteś seryjnym upiorem. Chcesz być sam, kiedy czujesz się przygnębiony i wolisz nie rozmawiać o swoich emocjach z innymi (nawet tymi, którzy są ci bliscy). W romantycznych związkach możesz czuć się jak twój partner próbuje kontrolować Ciebie lub chcesz odejść, gdy czujesz się zbyt przywiązany. Nawet w gorących sytuacjach, jesteś w stanie wyłączyć swoje emocje i nie reagować. Twoja odpowiedź podczas trudnych rozmów może brzmieć: “nie obchodzi mnie to”, “w porządku” lub ” cokolwiek.” 

 

Niespokojne-Unikające Przywiązania

 

Typy przywiązania niespokojnego-unikającego są kombinacją dwóch poprzednich typów (znowu, samoistnie). Możesz obawiać się zaangażowania, ale możesz również atakować i czuć niepokój o każdego, kto się do ciebie zbliży. Prawdopodobnie tłumisz emocje (lub nie chcesz dzielić się z bliskimi), ale możesz mieć wybuchy emocjonalne, gdy jesteś pod wpływem stresu lub gdy narastają emocje. Prawdopodobnie chcesz być blisko kogoś, ale nie wierzę, że druga osoba chce być blisko ciebie. Innymi słowy, nie chodzi o to, że unikasz intymności, ponieważ jej nie chcesz (jak unikanie przywiązań); unikasz intymności, ponieważ myślisz, że ktokolwiek się zbliży, skrzywdzi cię.

 

Jak Twój styl przywiązania wpływa na twoje relacje

Przeciwieństwa nie zawsze się przyciągają; bardziej pociągają nas osoby tego samego typu. Związek, który jest unikający lub niespokojny po obu stronach, replikuje wzorce, do których przywykłeś, a może uważasz, że te zachowania są normalne w związkach. Możesz nawet zdefiniować miłość z niespokojnymi skłonnościami do przywiązania lub czuć się mniej bezpiecznie, jeśli ktoś nie jest tak emocjonalnie unikający jak ty(podatność jest trudna !).

Twój styl przywiązania nie tylko wpływa na twoje relacje, ale twoje relacje mogą również wpływać na twój styl przywiązania. Gdybyś był w toksycznym związku, to mogłoby sprawić, że ubrak zaufania, nadmierna ostrożność lub niepewność. Podobnie, zła przyjaźń mogła pozostawić cię w stanie być bezbronnym w przyszłych. Tak więc, chociaż można zmienić swój styl przywiązania, będąc w relacjach z ludźmi, którzy pomagają czuć się bezpiecznie, praca musi być wykonana samodzielnie, aby zmienić styl dostosowania i przyciągnąć bezpieczne relacje do ciebie.

 

 

Jak zmienić styl przywiązania

Jeśli czujesz się zarówno widziany, jak i skazany na życie w mniej niż wielkich związkach, nie stresuj się. Nawet jeśli masz ten sam styl przywiązania od tak dawna, jak pamiętasz, nie oznacza to, że jesteś przeznaczony do jego utrzymania. Umysł dostosowuje się, gdy nowe sposoby myślenia są uznawane i praktykowane. Jeśli jesteś niespokojnym typem, priorytetowo traktuj miłość do siebie i otaczaj się ludźmi, którzy Cię podnoszą. Jeśli jesteś bardziej unikający typu, wyzwanie się otworzyć więcej. Zadzwoń do mamy, aby odpowietrzyć po ciężkim dniu w pracy, opowiedzieć osobistą historię na pierwszej randce, poprosić przyjaciół o radę i stać się ciekawym, zamiast osądzać wszystkich, których spotykasz. Szukaj także bezpiecznych przyjaźni, współpracowników i partnerów; pomogą Ci nauczyć się zaufania, wrażliwości, a nawet miłości. W przypadku każdego stylu przywiązania pomocna może być również terapia.

W końcu, oduczające się style przywiązania muszą zaczynać się od współczucia. Nawet jeśli twój styl przywiązania nie służy Ci teraz, dostosowałeś go tylko dlatego, że służył Ci w pewnym momencie twojego życia. Kiedy byłeś młodszy, Twój styl przywiązania zapewniał Ci bezpieczeństwo, zapobiegał zranieniom i pomógł Ci nadać priorytet twojemu emocjonalnemu samopoczuciu. Ale jako dorosły, Twój styl przywiązania może nie służyć ci, a nawet może uniemożliwiać Ci tworzenie zdrowych, znaczących i satysfakcjonujących relacji. Doceń, co twój styl przywiązania zrobił dla Ciebie, Poczuj empatię dla małej dziewczynki, którą próbował chronić, a następnie wybierz zmianę.

 

Jak mieć lepszy związek, zgodnie z Twoim Enneagramem