Jak wesprzeć przyjaciela, który właśnie miał dziecko

Po powrocie ze szpitala z nowiutkim synkiem, mój telefon został zasypany e-mailem. Współpracownik, którego dosłownie poznałam miesiąc wcześniej, przygotował posiłek dla mnie i mojego męża, więc byliśmy gotowi na kolację dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące. “Nie martw się o nic!”spowiedział. “Jesteśmy tutaj, aby cię wspierać!

Pamiętam, że byłem zszokowany i pełen wdzięczności. Uważałam się za całkiem dobrą przyjaciółkę, ale z nowymi rodzicami nigdy się nie skontaktowałam—głównie dlatego, że nie wiedziałam, jak pomóc. Mogę śmiało powiedzieć, że wizyta u przyjaciółki, która właśnie urodziła dziecko, jest jedną z najmilszych i najbardziej troskliwych rzeczy, jakie człowiek może zrobić. Oto krótki przewodnik, jak wspierać nową mamę, abyś mógł to zrobić dobrze.

 

1. Nie zapraszaj się.

Możesz być podekscytowany, aby zobaczyć swoją przyjaciółkę i poznać ich maleństwo, ale często daje nowym rodzicom przestrzeń przez pierwsze 4-6 tygodni po powrocie ze szpitala. Załóżmy, że wizyta nie wydarzy się na chwilę i pod żadnym pozorem nie powinieneś “wpadać” niespodziewanie lub zapraszać się do siebie—nawet jeśli chcesz dobrze, nawet jeśli zostaniesz tylko na pięć minut, nawet jeśli przyniesiesz prezent.

Nowi rodzice zazwyczaj próbują zmienić kondycję fizyczną, psychiczną i emocjonalną-i, UM, biegając na bardzo mało snu – więc odwiedziny i spotkania towarzyskie mogą być wyczerpujące. Mogą również chcieć spędzić czas z dzieckiem na wyłączność przed uruchomieniem wózka powitalnego. (Oczywiście, jeśli jesteś bardzo bliski przyjaciel lub członek rodziny, ta zasada może nie mieć zastosowania. Mimo to, będziesz chciał zapytać przed wizytą.)

 

CO ROBIĆ

 

Poczekaj kilka tygodni, a potem się odezwij. W międzyczasie Wyślij kwiaty lub kartkę lub SMS-a.

 

CO POWIEDZIEĆ

 

“Hej, chciałbym cię zobaczyć i poznać Baby, kiedy będziesz gotowy na gości! Nie masz nic przeciwko, że wstępnie planujesz wizytę w tygodniu____? Jeśli tak, przyniosę kolację.”Jeśli powiedzą nie, lub nie teraz, nie bierz tego do siebie i zaoferuj ponownie później.

 

Źródło: the Dash of Darling

 

2. Przynieś coś.

Każdy ekspert etykiety będzie narzekać na pomysł pokazania się z pustymi rękami na wizytę, a to samo dotyczy spotkań z przyjaciółmi z nowymi dziećmi. Nie masz obowiązku przynosić prezentu, ale prawdopodobnie będzie to doceniane, jeśli to zrobisz. Pamiętam, jak jako nowy rodzic, ktoś przyniósł mi małą torebkę z mleczkiem, płynem do mycia ciała i pomadką, i czułem się tak wdzięczny za małe uznanie, że moje ciało właśnie przeszło przez pomadkę i mogło użyć trochę TLC.

Inni przyjaciele przynieśli stroje dla dziecka, uroczy kocyk lub pieluchy i chusteczki (naprawdę nie może się pomylić z tym ostatnim!)- i większość ludzi przynosiła jedzenie, które jest zawsze dobry pomysł, bez względu na wszystko. Nie ma znaczenia, czy twoi przyjaciele są milionerami, czy dziecko ma 5 miesięcy; przynoszenie jedzenia to sąsiedzki, pomocny gest. Kiedy jesteś zmuszony do opieki nad dzieckiem, czy to po raz pierwszy, czy piąty, dosłownie ostatni to, co chcesz zrobić jako nowy rodzic, to myśleć o gotowaniu lub planowaniu posiłków. Jeśli wybierzesz tę trasę, wiedz, że warto zaoferować jedzenie w ciągu pierwszych 1-3 miesięcy, kiedy życie jest najbardziej chaotyczne z niemowlęciem. If you ‘ re koordynacji z większą grupą (jak współpracownicy), można wykorzystać posiłek pociągu aplikacji lub stronie internetowej, aby ułatwić planowanie, więc nowi rodzice wiedzą, czego się spodziewać.

 

CO ROBIĆ

 

Sprawdź wszelkie alergie lub preferencje dotyczące posiłków, a następnie podrzuć swoje ulubione jedzenie na wynos, zrób domowe danie z dużą ilością resztek lub dostarcz kilka kart podarunkowych do lokalnych restauracji. Umieść go w pojemnikach, których nie potrzebujesz z powrotem lub użyj jednorazowych. Dodaj papierowe talerze, naczynia i serwetki, aby twój przyjaciel nie musiał się martwić o sprzątanie. Albo, jak powiedziałem, jeśli całe jedzenie wydaje się być dużo pracy, po prostu przynieś butelkę wina, torebkę kawy lub mały prezent do wyboru.

 

CO POWIEDZIEĆ

 

“Wiem, że jesteś w stanie zrobić lub kupić obiad, ale chciałbym wziąć jedną rzecz z twojej listy rzeczy do zrobienia. Podrzucę kurczaka i sałatkę z rożna jutro wieczorem około 18: 00, nie trzeba odwiedzać!”

 

3. Daj rodzicom spokój.

Moja teściowa przyszła kiedyś o 8 rano, żeby dosłownie potrzymać syna, żebym mogła spać godzinę. Na początku kręciłem się wokół gadania, a ona w końcu powiedziała: “Nie Jestem tu, aby się z tobą zobaczyć, Jestem tu, aby ci pomóc, proszę idź spać i zaufaj, że zaopiekuję się dzieckiem.”Nie musiała mi powtarzać dwa razy.

Kiedy odwiedzasz przyjaciela, który właśnie miał dziecko, Zaproponuj, aby trzymał dziecko, aby mogli zrobić cokolwiek. Prysznic, szybki bieg do celu, Kocia drzemka-wszystko to będzie pomocne i zdziałać cuda, aby pomóc Twojemu przyjacielowi poczuć się jak zwykły człowiek i dać mu bardzo potrzebną przerwę, nie stresując się, czy dziecko jest w porządku. Niektóre z nich zależą również od twoich relacji z daną osobą; wiedz, że twój przyjaciel może być wrażliwy na kogoś, kto trzyma jego dziecko. 

 

CO ROBIĆ

 

Zrób punkt, aby umyć ręce, a następnie zaoferować przytrzymanie dziecka. Jeśli nie czujesz się komfortowo (a wiele osób nie jest, co jest normalne!), po prostu powiedz. Możesz pomóc w kołysaniu dziecka w automatycznej huśtawce, utrzymaniu dziecka w bezpieczeństwie na ziemi na kocu,uciszaniu dziecka w gondoli, cokolwiek. A jeśli zaoferujesz, że potrzymasz dziecko, a twój przyjaciel odmówi, Nie bierz tego do siebie.

 

CO POWIEDZIEĆ

 

“Mogę potrzymać dziecko, jeśli nie masz nic przeciwko?”Lub” Can I give you a break to____? Chętnie zaopiekuję się dzieckiem, abyś mógł wziąć prysznic / sprawdzić e-mail/drzemkę.”Lub” jestem dość zdenerwowany dotykać lub trzymać noworodków, ale proszę wiedz, że podziwiam go/ją z daleka! Takie słodkie.”

 

Źródło: @ almostmakesperfect

 

4. Pamiętaj o rodzeństwie.

W niektórych rodzinach nie tylko rodzice odczuwają skutki sprowadzenia dziecka do domu. Rodzeństwo, zwłaszcza młodsze, również może być przytłoczone. Na pewno nie jest to obowiązkowe, ale jeśli twój przyjaciel ma inne dzieci, miło byłoby przynieść mały prezent, aby pomóc starszym braciom lub siostrom poczuć się uwzględnionym. Możesz również pominąć prezent, ale zrób punkt, aby porozmawiać z rodzeństwem i dać im pełną uwagę, oprócz tryskania małymi palcami.

 

CO ROBIĆ

 

Potwierdź rodzeństwo kontaktem wzrokowym, małym uściskiem lub poklepaniem po ramieniu lub uśmiechem. W zależności od ich wiek, czytać książkę lub bawić się ze starszym dzieckiem-cokolwiek sprawi, że poczują się jak ty jesteś zainteresowany i są tak samo ważne jak dziecko.

 

CO POWIEDZIEĆ

 

“Wow, jesteś starszą siostrą / bratem? Założę się, że jesteś bardzo pomocny.”

 

5. Bądź dobrym słuchaczem.

Niektórzy nowi rodzice chcą dzielić się każdym szczegółem i mieć obsesję na punkcie tego, jak urocze jest ich dziecko. Inni rozpaczliwie pragną dorosłych rozmów. Przejmij prowadzenie od swojego przyjaciela i pozwól, aby rozmowa poszła tam, gdzie chcą. Daj dar przyjaźni, będąc dobrym słuchaczem lub opowiadając zabawne historie o niedawnej dacie lub sytuacji w pracy.

 

CO ROBIĆ

 

Odłóż telefon i bądź w pełni obecny ze swoim przyjacielem.

 

CO POWIEDZIEĆ

 

“Jak się ostatnio czujesz? Co jest najlepsze lub najtrudniejsze w rodzicielstwie do tej pory?”

 

6. Oferujemy konkretną, praktyczną pomoc.

Jedna z moich przyjaciółek odwiedziła nas podczas urlopu macierzyńskiego, i posprzątała całe nasze mieszkanie od góry do dołu. Prosiłem ją o to? Nie. Czy ona to zrobiła? Tak. Dla większości ludzi łatwiej jest przyjąć pomoc, niż poprosić kogoś o nią, więc staraj się albo przejąć inicjatywę podczas wizyty (“podczas karmienia, jestem szczęśliwy, aby zakończyć te Dania przed wyjściem za drzwi!”) lub poprosić o konkretny kierunek (“Co mogę zrobić, aby ci dzisiaj pomóc, bez względu na to, jak mały?”).

Możesz również delikatnie dać pozwolenie nowym rodzicom w swoim życiu, aby prosili Cię o pomoc. Moja przyjaciółka powiedziała, że po urodzeniu bliźniaków ktoś skosił jej trawnik. Poczuła ulgę, że ta praca została skreślona z listy, a osoba, która to zrobiła, cieszyła się, że jest wyraźnie użyteczna. Poważnie, każda pomoc, którą oferujesz, jest przydatna zaraz po tym, jak dziecko wejdzie w świat Twojego przyjaciela.

 

CO ROBIĆ

 

Coś konkretnego, co pomoże Twojemu przyjacielowi. Zabierz psa na spacer, biegnij do sklepu po mleko, podrzuć paczki na pocztę, zwróć losowy sweter od celu, zatankuj ich samochód, zrób porcję granoli lub wytrzyj ich blaty kuchenne.

 

CO POWIEDZIEĆ

 

“Idę Do _____, jeśli nie masz nic przeciwko. Naprawdę, chcę ci pomóc, jak tylko to możliwe, i to sprawi, że zrobię to za Ciebie.”Zaufaj mi, nowi rodzice często będą nalegać na otrzymywanie pomocy, ponieważ trudno i niezręcznie jest być potrzebującym.”Kiedyś powiedziałem kuzynowi, żeby przestał mówić” przepraszam, mógłbyś . . . ?”podczas wizyty z jej 7-tygodniowym dzieckiem, ponieważ mogłem powiedzieć, że czuła się tak rozdrażniona prosząc o pomoc, a ja byłem tam na pomóż jej!

 

Źródło: @ homeyohmy

 

7. Trzymaj wizyty krótkie i słodkie.

Przez jakiś czas jedna z najtrudniejszych bitew bycia nowym rodzicem polegała na ustaleniu harmonogramu karmienia i spania. Dzieci nie są najbardziej niezawodnymi stworzeniami, więc często prowadzi to do stresu—co oznacza, że jeśli planujesz odwiedzić, pojawiaj się na czas i planuj zostać tylko na 30 minut. Jeśli przyjedziesz wcześniej, prawdopodobnie zepchnąłeś swojego przyjaciela z toru, a jeśli zbytnio się przywitasz, wiedz, że twój przyjaciel prawdopodobnie umiera, aby odpocząć.

 

CO ROBIĆ

 

Wizyty krótkie i słodkie (około 15-45 minut), i pokazać się na czas-jeślibędziesz wcześnie lub późno, napisz do przyjaciela, żeby się upewnić, że wszystko w porządku.

 

CO POWIEDZIEĆ

 

“Biegam 10 minut wcześniej! Mogę okrążyć blok, jeśli potrzebujesz więcej czasu przed naszą wizytą, więc daj mi znać.”Lub na początku wizyty,” zostanę na pół godziny, a potem pozwolę ci wrócić do rodzinnego czasu.”

 

8. Wyślij życzenia.

W zależności od relacji z przyjacielem, cała koncepcja wizyty może wydawać się zbyt duża. W porządku. Ale wciąż pamiętam nazwiska znajomych, którzy wysłali kwiaty do szpitala, list pocztą lub mały tekst z gratulacjami – ponieważ te małe uprzejmości znaczyły dla mnie świat. Każde Wsparcie się liczy, więc jeśli nie wiesz, co zrobić, po prostu wyślij szybką wiadomość do znajomego i jego rodziny. To nie musi być szczegółowe, po prostu coś krótkiego, aby ich uśmiech i czuć się dobrze.

 

CO ROBIĆ

 

Wyślij gratulacje w dowolnej formie. To nie wymaga twojej fizycznej obecności.

 

CO POWIEDZIEĆ

 

“Myślałem o Tobie! Życzę wszystkiego najlepszego z nowym dzieckiem.”

 

Jak utrzymać przyjaźń, gdy jesteś w różnych etapach życia