Jak utrzymać przyjaźń, gdy jesteś w różnych etapach życia

Jedna rzecz, która staje się jasna, gdy przechodzimy przez nasze 20-te i 30-te, to to, jak łatwo jest skończyć w zupełnie innym etapie życia niż nasi przyjaciele. Istnieją prawdziwe rzeczy-wielkie rzeczy-które mogą nas od siebie oddzielić, takie jak decydowanie o tym, gdzie mieszkać, zobowiązanie się do ukończenia szkoły, inwestowanie w naszą karierę, osiedlanie się, a nawet zakładanie rodziny. Jest mniej czasu na spędzanie ze znajomymi, inne relacje mogą mieć priorytet, i może zacząć czuć, że mamy mniej wspólnego niż kiedyś i wyrastają przyjaźnie. I choć bycie w innym stadium od naszych przyjaciół może być trudne z wielu powodów, nie musi oznaczać końca naszej przyjaźni.

Oto jak utrzymać przyjaźnie, gdy czujesz, że jesteś w różnych miejscach:

 

1. Pamiętaj, co Cię połączyło

To pewnie oczywiste, ale pamiętanie, dlaczego w ogóle zostaliście przyjaciółmi, prowadzi do tego, że wasza przyjaźń będzie trwała. Rozmowa o historii, którą macie razem, jak twoje wewnętrzne żarty i przeszłe doświadczenia, może pomóc Ci poczuć się blisko, gdy jesteś w różnych miejscach i może nie być w stanie widywać się tak często, jak chcesz. Dlatego tak ważne jest znalezienie okazji do powspominania, śmiechu, a nawet narzekania na stare historie i wspomnienia!

 

 

2. Znajdź czas na nowe wspomnienia

Zawsze fajnie jest pamiętać przeszłość, ale każdy związek, w tym przyjaźń, nie będzie trwał, chyba że poświęcisz czas na nowe wspomnienia. Wspólne wypróbowanie nowego hobby lub aktywności to świetny sposób, aby być na bieżąco ze swoim życiem, jednocześnie spędzając bardzo potrzebny czas wolny. Bycie spontanicznym prawdopodobnie nie zadziała tak dobrze, jak kiedyś, więc planowanie z wyprzedzeniem pomaga upewnić się, że twój wspólny czas nie zostanie zepchnięty na margines przez inne zobowiązania lub obowiązki.

 

Bądź wrażliwy. Porozmawiaj o swoich zmaganiach, świętuj swoje sukcesy i podziel się nadziejami na przyszłość. Autentyczność wypełni lukę między różnymi sytuacjami w życiu.

 

Oczywiście, tworzenie nowych wspomnień nie polega tylko na robieniu rzeczy razem, chociaż to z pewnością pomaga. Chodzi również o prowadzenie znaczących rozmów, które zbliżają cię do siebie. Media społecznościowe zdecydowanie ułatwiają pozostanie w kontakcie (zwłaszcza gdy nie możesz być tam osobiście), ale także utrudniają prowadzenie prawdziwych rozmów i nie zawsze są substytutem dobrego czasu.

Niezależnie od tego, czy jesteś w stanie nadrobić zaległości osobiście, czy przez telefon, Skup się na rozmowach o tym, co naprawdę dzieje się w twoim życiu. Bądź wrażliwy. Porozmawiaj o swoich zmaganiach, świętuj swoje sukcesy i podziel się nadziejami na przyszłość. Ten rodzaj autentyczności pomoże Ci lepiej zrozumieć, przez co przechodzi druga osoba i wypełnić lukę między różnymi sytuacjami w życiu.

 

3. Oznacz swoje limity

Znalezienie czasu na połączenie nie jest jedynym problemem. Istnieje wiele innych przeszkód, które utrudniają utrzymanie przyjaźni, gdy jesteś w różnych etapach życia. Może jedno z Was ma dzieci do żonglowania, podczas gdy drugie równoważy regularne podróże do pracy. Jest również bardziej niż prawdopodobne, że finanse będą miały wpływ na rodzaje działań, które możesz wykonywać razem, a nawet na to, jak często możesz się widywać.

Chociaż pomaga to być przyjaznym i elastycznym, równie ważne jest, aby być z góry jak bardzo jesteś realnie w stanie się nagiąć i być realistycznym w odniesieniu do tego, czego możesz oczekiwać od swojego przyjaciela. Jest to nie tylko punkt wyjścia do znalezienia rozwiązań lub kompromisów (jak tańsze wycieczki), ale pomaga uniknąć nieporozumień lub konfliktów (jak przyjaciel, zakładając, że nie chcesz ich widzieć, gdy odrzucasz plany kolacji, ponieważ finanse są napięte). Nigdy nie zaszkodzi również podjąć inicjatywę i zasugerować pomysł lub alternatywę, która bierze pod uwagę sytuację twojego przyjaciela. Ten rodzaj zamyślenia jest często głęboko doceniany, zwłaszcza gdy jedno z was zarabia mniej lub więcej pieniędzy niż drugie.

 

 

4. Bądź przygotowany na zaskoczenie

Kiedy jesteś w różnych etapach życia, to jest naprawdę powszechne, aby zakładać, co druga osoba przechodzi. Problem w tym, że często nasze założenia kończą się błędem. Mogą również powstrzymywać nas od radzenia sobie z sytuacjami i prowadzić do jeszcze większego dystansu między przyjaciółmi. Powiedzmy, że jedna z twoich przyjaciół ma tendencję do długich rozmów o swoich dzieciach, kiedy się spotykacie. I tak bardzo, jak kochasz jej dzieci, trudno ci uzyskać słowo w krawędzi (i jest tylko tyle, ile możesz wnieść na tematy diaper genies lub przedszkolnych list oczekujących). Możesz się martwić, że będzie zdenerwowana, jeśli (delikatnie) poruszysz swoją chęć rozmowy o czymś (lub czymkolwiek) innym. Może być. Ale ona prawie może być zachwycona, aby porozmawiać o ostatnich wakacjach i powitać trochę ucieczki! Zamiast wyciągać pochopne wnioski, trzymaj założenia w ryzach (i melduj się ze znajomymi, gdy nie jesteś całkowicie pewien, na czym stoją).

 

5. Unikaj porównań społecznych

Wszyscy od czasu do czasu porównujemy się do naszych przyjaciół. Ale kiedy jesteś w innym etapie życia, można dać się ponieść próbom ustalenia, kto radzi sobie” lepiej”, a kto wydaje się dalej naprzód. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy jesteś przyjacielem, który czuje się w tyle. Choć może być niewygodna i toksyczna, zazdrość jest zupełnie normalną reakcją.

Jednak złapanie się na porównaniach społecznych może przeszkodzić twojej przyjaźni i oderwać się od etapu życia, przez który faktycznie przechodzisz. Zamiast zauważać wszystkie sposoby, w jakie czujesz się za lub być nadmiernie samokrytycznym, pamiętaj, że każdy zajmuje się swoim udziałem wzlotów i upadków. Nigdy nie wiadomo, z czym ktoś się boryka, nawet bliski przyjaciel. I nie wiesz, jak trudne może być doświadczenie (nawet pozytywne lub mile widziane), dopóki nie przejdziesz przez to sam.

 

Zamiast zauważać wszystkie sposoby, w jakie czujesz się za lub być nadmiernie samokrytycznym, pamiętaj, że każdy zajmuje się swoim udziałem wzlotów i upadków. Nigdy nie wiadomo, z czym ktoś się boryka, nawet bliski przyjaciel.

 

6. Zmień perspektywę

Jeśli czujesz się zdenerwowany tym, jak trudno jest utrzymać przyjaźń, gdy jesteś w różnych miejscach, może to pomóc skupić się na zaletach obecnego etapu życia. Na przykład elastyczność w robieniu tego, co chcesz i zdolność do bycia spontanicznym, lub poczucie wdzięczności za poznanie wartości dolara.

Inną opcją jest poprawienie swojego spojrzenia na sytuację jako całość. Choć jest to trudne, przechodzenie przez to może czasami być pomocne, ponieważ daje wgląd w inny etap życia. Niezależnie od tego, czy myślisz o zamieszkaniu ze swoim partnerem, uzyskaniu małżeństwo, przyjęcie awansu lub posiadanie dziecka, obserwowanie, jak przyjaciel przechodzi przez podobne doświadczenie, może czasami pomóc Ci zdecydować, czy jest to coś, na co jesteś gotowy.

 

 

7. Poznawaj nowych przyjaciół (i zachowaj stare!)

Ostatecznie, jest to naprawdę powszechne i (nawet oczekiwane), że przyjaźnie zmienią się lub dryfują, gdy przechodzimy przez przejścia w życiu. I tak, oprócz dostosowania warunków swojej dawnej przyjaźni (jak to, o czym mówisz lub rodzaje działań, które jesteś w stanie zrobić razem), możesz zdecydować się na rozgałęzienie się i poznać nowych przyjaciół, którzy są na podobnym etapie jak ty (jak samotni przyjaciele, nowe przyjaciółki mamy lub przyjaciele z pracy). Oczywiście nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze swoich starych przyjaźni! Nie oznacza to również, że zrobiłeś coś złego lub że jesteś “złym” przyjacielem.

Pozostanie przyjaciółmi, gdy jesteś w różnych etapach życia lub osiągasz kamienie milowe w różnych momentach nie jest łatwe. Dlatego jest coś naprawdę wyjątkowego w tych długoterminowych przyjaźniach, które trwają przy odrobinie renegocjacji i dużej cierpliwości i zrozumienia!

 

7 rzeczy, aby przestać mówić do samotnych przyjaciół