Jak szybko schłodzić pomieszczenie-bez podkręcania klimatyzacji

Każdej wiosny jest krótki okres, kiedy pogoda jest błogo znośna, a temperatury unoszą się w połowie drogi między oziębłością a upałem. Co za czas. Okna są otwarte, słońce jest na zewnątrz, a wszyscy są podekscytowani tym” nie za gorąco, nie za zimno, a wszystko, czego potrzebujesz, to lekka kurtka”. Ale potem mrugasz i jest po wszystkim. Zbyt nagle zstąpiłeś w lepkie, upalne otchłanie lata. 

Wiem, że jestem jednym z tych szczęśliwców, z w pełni funkcjonalnym systemem klimatyzacji, który pompuje chłodne powietrze w każdym pokoju mojego trzypiętrowego domu. Moje serce wychodzi do biednych dusz, które radzą sobie tylko z klimatyzacją w oknie lub (sapie) nie AC w ogóle w lecie. Ale nadal, w tej gospodarce? Nie chcę wydawać fortuny na chłodzenie mojej przestrzeni. Jeśli więc, podobnie jak ja, chcesz zachować rozsądny rachunek za media lub po prostu próbujesz przetrwać bez pomocy systemu HVAC (ponownie, moje kondolencje), oto jak ochłodzić Dom szybki bez pomocy AC. 

 

Źródło: @ mycityapartment

 

Zasłoń okna

Jeśli słońce cały dzień wbija się do Twojego salonu, nie robisz sobie żadnych przysług. W upale dnia trzymaj żaluzje i zasłony zamknięte, aby nie dopuścić do nadmiaru ciepła. Aby zachować dodatkową chłód, wybierz izolowane zasłony lub odcienie, które mogą całkowicie zablokować światło słoneczne. 

 

Włącz wentylatory wyciągowe

Pro wskazówka: wentylatory wyciągowe w kuchni i łazience nie są tylko do usuwania zapachów gotowania lub nadmiaru pary po prysznicu. Mogą również pobierać gorące powietrze i wilgotność z domu, dzięki czemu pomieszczenie jest ogólnie chłodniejsze. Jednak działa to najlepiej, jeśli temperatura wewnątrz jest gorętsza niż na zewnątrz, więc zachowaj tę sztuczkę, gdy jesteś naprawdę zdesperowany. 

 

Źródło: @ brimoysa

 

Używaj wentylatorów strategicznie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, fani w rzeczywistości nie pomagają schłodzić pokoju. Zamiast tego ich głównym celem jest ochłodzenie ludzie w pokoju, tworząc powiew. Jeśli więc zamierzasz włączyć wentylator, upewnij się, że go czujesz—i nie trudź się zostawianiem go włączonego, jeśli nie ma cię w pokoju. W przypadku wentylatorów sufitowych liczy się również kierunek łopatek. Jeśli masz do niego dostęp, dostosuj wentylator sufitowy, aby obracał się w lecie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby wciągał gorące powietrze do góry i spychał chłodne powietrze w dół. Możesz również dodać dodatkową moc chłodzenia do wentylatora stołowego lub wentylatora pudełkowego z miską z kostkami lodu. Wystarczy umieścić miskę bezpośrednio przed wentylatorem, aby wpychać chłodne powietrze do pomieszczenia. 

 

Unikaj włączania piekarnika

Podkręcenie piekarnika tylko sprawi, że twój dom będzie gorętszy. Dotyczy to również innych urządzeń wytwarzających ciepło, w tym tostera, suszarki, a nawet zmywarki. Jeśli musisz zrobić dużo prania lub naczyń, przynajmniej poczekaj, aż upłynie najgorętsza część dnia.

 

Otwórz okna w nocy

Jeśli wieczorem temperatura spadnie, skorzystaj z okazji, aby otworzyć okna. Chłodniejsza nocna bryza pomoże obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Pamiętaj tylko, aby zamknąć je ponownie rano, zanimrobi się za gorąco. 

 

Źródło: @ michelle_janeen

 

Zamiana pościeli

Próba spania w gorącym pokoju jest najgorsza. Ułatw to, zmieniając pościel, materac i poduszki na opcje chłodzenia w lecie. Poszukaj tkanin takich jak bawełna, len lub bambus w perkalu, aby uzyskać najbardziej oddychające opcje. 

 

Ochłodzić ciało

Jeśli nie możesz ochłodzić całego domu, skup się na tym, co najważniejsze: na Tobie. Obniżenie temperatury ciała zapewni natychmiastową ulgę w gorącym pomieszczeniu. Wybierz oddychającą odzież, bądź nawilżony i zastosuj zimny kompres, aby pulsować punkty na szyi i nadgarstkach. A jeśli Wszystko inne zawiedzie, zimny prysznic może być mile widzianym resetem. 

 

15 Hobby O Ciepłej Pogodzie, Które Możesz Zacząć Już Dziś