Jak przeskoczyłem z etatu na freelancera bez załamania

Kiedy mówię ludziom, że pracuję jako niezależny pisarz, najczęściej zadawane mi pytanie dotyczy tego, jak zarządzam z niespójnymi dochodami. Chodzi o to, że moje dochody nie są aż tak niespójne. Tak, zarabiam różne kwoty co miesiąc, ale ogólnie wiem, jakiego zakresu się spodziewać i konsekwentnie zarabiać więcej niż w pracy zarobkowej. Ta konfiguracja działa dobrze dla mnie, ale zajęło mi trochę czasu, aby się tu dostać. 

Przejście do pełnoetatowego freelancingu jest przerażające dla każdego—bez względu na to, ile masz doświadczenia. Miałem na miejscu siatkę zabezpieczającą oszczędności, ale nie mogłem się powstrzymać od martwienia się o to, jak szybko te oszczędności się zmniejszą. To bardzo sprawiedliwe, jeśli zastanawiasz się, jak, u licha, zapłacisz za czynsz, Jedzenie i transport. Nie wspominając już o największym problemie finansowym, jaki mają wszyscy przyszli freelancerzy-ubezpieczenie zdrowotne. 

Dobrą wiadomością jest to, że z dużą ilością pracy i cierpliwości, wkrótce zacząłem nie tylko zarabiać tyle, co zrobiłem w mojej ostatniej pracy na pełny etat, ale o wiele więcej. Obawy, które miałem były rozsądne, ale z przyjemnością informuję, że teraz wiem, że mój obecny pułap dochodów jest o wiele wyższy niż kiedy pracowałem w pełnym wymiarze godzin. Nie jestem wielkim fanem sukcesu kariery w gatekeepingu – oto, w jaki sposób zrobiłem przejście na pełny etat do freelance bez zbankrutowania.

 

Zbudowałem CV Freelance

Podczas gdy doświadczenie zdobyte dzięki pełnoetatowej pracy przekłada się na bycie dobrym w freelancingu, wielu klientów lubi widzieć, że freelancerzy, których zatrudniają, mają doświadczenie w pracy dla siebie. Jest to zrozumiałe, ponieważ klienci muszą wiedzieć, że freelancer, z którym współpracują, może pracować z wieloma klientami naraz, może pracować niezależnie (w większości przypadków) i może dotrzymywać terminów bez konieczności sprawdzania ich przez menedżera. 

W latach 2015-2018 stale pracowałem jako freelancer poza pracą zarobkową (w roku, w którym rzuciłem ostatnią pracę w wieku 9-5 lat). Nie tylko udało mi się zbudować portfolio, które pomaga mi sprzedawać moje usługi klientom, wykonując niezależną pracę na boku,ale zbudowałem moją sieć, która ułatwiła znalezienie większej ilości pracy, gdy byłem gotowy do pracy na pełnym etacie. Zaczynając od zera, bez wynagrodzenia i świadczeń po mojej stronie, prawdopodobnie nie wyszłoby mi to tak dobrze. 

Chciałbym dać krzyk Everygirl za bycie jednym z moich pierwszych klientów freelance aż do 2016!

 

Znalazłem Klientów Przed Odejściem

Ponieważ miałem solidną sieć freelancerów po mojej stronie, zanim nawet złożyłem dwutygodniowe wypowiedzenie, zorganizowałem pracę freelancera. Doprowadziło to do niewielkiego nakładania się pracy na pełny etat i pracy dla siebie, ale warto było popracować kilka późnych nocy nad projektami freelancerskimi, aby płynnie przejść z pełnego etatu na solopreneur. 

Gorąco polecam równoważenie pełnoetatowej roli i niezależnej pracy przez kilka tygodni przed rzuceniem pracy. Nawet po zatrudnieniu klienta może minąć kilka tygodni, aby uzyskać wszystko, aby rozpocząć współpracę, a nawet dłużej, aby uzyskać wynagrodzenie. Zaczynając wcześnie, gdy nadal masz stały dochód, możesz naprawdę zmniejszyć poziom stresu, gdy zaczniesz pierwszy dzień jako freelancer w pełnym wymiarze godzin.

 

Źródło: Color Joy Stock

 

Wziąłem praca w niepełnym wymiarze godzin

Freelancing, side-hustling, doradztwo, nazywaj to jak chcesz-praca to praca. Zanim rzuciłem pracę, zaaranżowałem Freelancer, który był bardziej jak Praca w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ wymagał bycia dostępnym przez 15-20 godzin tygodniowo. W dzisiejszych czasach, staram się rozłożyć moje źródła dochodów znacznie więcej niż to, ale w tym czasie, o wiele gwarantowana praca była przełomowa. Wiedziałem, że mogę zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić rachunki, podczas gdy budowałem resztę mojego wolnego biznesu, i nadal miałem 20 godzin tygodniowo, aby to zrobić. Podjęcie pracy w niepełnym wymiarze godzin może wydawać się przeciwieństwem freelancingu, ale może to znacznie ułatwić skupienie się na strategicznym budowaniu innych obszarów firmy. 

Jeśli zawsze jesteś zestresowany pieniędzmi, w końcu podejmujesz desperackie decyzje przy przyjmowaniu nowych klientów i stawek. Posiadanie stałego strumienia dochodów, dopóki nie staniesz mocno na Ziemi, może powstrzymać cię od powrotu do pracy w pełnym wymiarze godzin.

 

Miałem fundusz awaryjny

Nie mogę tego wystarczająco podkreślić-oszczędzaj i planuj freelancing. Jak już wspomniałem, bycie zestresowanym o pieniądzach nie przynosi Twojej firmie żadnych korzyści. Posiadanie pieniędzy odłożonych na fundusz awaryjny, aby pomóc ci wypełnić luki w pierwszych kilku miesiącach, może kupić ci czas, który jest niezwykle cenny jako freelancer. Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga czasu—szczególnie dobrze prosperującej. 

Fundusz awaryjny może być również bardzo pomocny w oczekiwaniu na pierwsze czeki. Często nie dostaję wynagrodzenia za pracę, którą wykonuję, aż do 30 lub więcej dni po złożeniu faktury za projekt, więc pieniądze już czekają na mnie w banku, dzięki czemu nie muszę się martwić, jeśli faktura jest nieco spóźniona.  

Jeśli jesteś niezadowolony z pracy lub chcesz rozpocząć nową przygodę, trudno jest być cierpliwym. Kiedy w 2015 roku Moja praca jako freelancer zaczęła nabierać tempa, wiedziałem, że to jest to, co chcę zrobić dla kariery, ale czekałem. To było długie i ciężkie czekanie, ale spędzanie kilku lat na budowaniu mojego niezależnego biznesu na boku, uczeniu się w pracy w pełnym wymiarze godzin i budowaniu moich oszczędności są tym, co umożliwiło zbudowanie zrównoważonego biznesu freelancera, z którego mogę się dziś cieszyć.

 

Pracuję dla siebie – są to Hacki produktywności, które faktycznie pomagają mi wykonać pracę