Financial Wellness to najnowszy Trend samoopieki—oto, co powinieneś wiedzieć

Pewnie, słyszałeś o takich hasłach jak work-life balance, self-care Sundays i pozytywne afirmacje, ale czy słyszałeś o ” Financial wellness?”Zrób sobie przerwę od masek na twarz i poduszek do medytacji: istnieje inna forma samoopieki, która może zmienić twoje życie. Według badania Banku Ameryki, ponad połowa firm oferuje teraz finansowe programy wellness, a główne uniwersytety, takie jak UCLA, rozpoczęły finansowe programy wellness dla swoich studentów. Mimo że korporacje i duże firmy wprowadzają finansowe programy wellness dla swoich pracowników, nie jest to tylko żargon corporate America lub hasło zarezerwowane dla pracowników i bankierów z Wall Street. Finansowe wellness jest w rzeczywistości kluczową częścią indywidualnej opieki nad sobą i zdrowia fizycznego, które wielu ludzi ignoruje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ważne jest dbanie o siebie i jak możesz to ćwiczyć.

 

 

Czym jest financial wellness?

Mówiąc prościej, wellness finansowy jest dokładnie tym, jak to brzmi: zdrowe finanse. Czujesz się przygotowany do radzenia sobie z każdym kryzysem finansowym, masz kontrolę nad spłatą długu, wiesz, co przychodzi i wychodzi, i nie czujesz się zestresowany nad swoją sytuacją finansową (bez względu na to, jaki dochód osiągniesz). Ale dobrobyt finansowy nie kończy się na posiadaniu “wystarczającej ilości” pieniędzy i wiedzy, co z nimi zrobić. Różnica między finansowym wellness a umiejętnością finansową polega na tym, że finansowe wellness uznaje, że pieniądze nie są celem końcowym (tj. celem końcowym nie jest tylko zarabianie na tym); zamiast tego pieniądze są narzędziem, którego używamy, aby żyć naszym najszczęśliwszym, najzdrowszym, najlepszym możliwym życiem.

Pieniądze to system handlu. Wymieniasz energię swojego życia na wszystko, co chcesz, aby twoje życie było szczęśliwsze, zdrowsze i lepsze. Pomyśl o tym: pieniądze to po prostu namacalna wymiana na największą porcję czasu, energii, pasji i doświadczenia, które wkładasz w swoje życie. Sposób zarządzania, inwestowania i wydawania pieniędzy nie tylko dyktuje przyszłe finanse, ale także podświadomie wysyła wiadomość do siebie o tym, ile warta jest energia twojego życia. 

 

 

Dlaczego finansowe wellness jest ważne?

Jeśli widzisz swoje kąpiele z bąbelkami i latte z pożywieniem całkowicie oddzielone od sezonu podatkowego i Ira, nadszedł czas, abyś zaczął patrzeć na szerszy obraz. Pomyśl o swoim samopoczuciu jak o wykresie kołowym. Oczywiście znamy kawałek ciasta odżywiania, kawałek ciasta fitness i kawałek ciasta ulgi w stresie. Może nawet wiesz, że silne relacje i satysfakcjonujące życie zawodowe są również ważnymi elementami ciasta. Ale finanse to także kawałek twojego dobrego samopoczucia, ponieważ to ogromna część naszego życia. 

Finanse są jednym z najczęstszych głównych czynników stresujących i (jak wielu z nas doskonale wie) chroniczny stres może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Lęk finansowy nie tylko wpływa na konto bankowe lub nawyki wydatków, ale może również krwawić w innych dziedzinach życia, jak również (stres z powodu dużych zakupów, unikanie niezbędnej opieki zdrowotnej z obawy przed rachunkiem, wpływając na relacje, itp.).

 

 

Poza stresem, który wiąże się ze słabym finansowym zdrowiem, dobre finansowe zdrowie jest narzędziem, które pomaga naszemu życiu być lepszym; to wiedza, jak wykorzystać pieniądze, które mamy dla naszego dobrego samopoczucia (i rozwijać te pieniądze dla lepszego samopoczucia). Pomyśl: osiąganie tego, co nas uszczęśliwia, czy to tworzenie domu, dbanie o rodzinę, czy też posiadanie niesamowitych doświadczeń, a także spędzanie mjeden na nasze zdrowie, czy jest to niezbędna Opieka zdrowotna, członkostwo w siłowni, czy regularne sesje akupunktury. 

Celem końcowym nie jest posiadanie dużych pieniędzy. Celem jest wydać dużo pieniędzy (i wiesz, jak je wydać) przez całe życie, abyś był jak najbardziej zdrowy i szczęśliwy. Nie chodzi mi o to, że możesz wydać całą swoją wypłatę na kolegów i buty. Mam na myśli to, że pod koniec swojego życia będziesz mógł spojrzeć wstecz na wiele dziesięcioleci doświadczeń, wspomnień i szczęścia, które osiągnąłeś częściowo dzięki temu, jak wydawałeś pieniądze. Finansowe wellness to coś więcej niż inwestowanie, oszczędzanie i 401ks; finansowe wellness odnosi się do pieniędzy jako wspólnego stresora, a także postrzega pieniądze jako narzędzie, które pomaga nam być zdrowszym i szczęśliwszym. Dobre wieści? Możesz dodać go do rutynowej samoopieki, bez względu na to, jakie są Twoje dochody lub w jakiej sytuacji finansowej jesteś. Oto jak:

 

 

Wskazówki, aby zwiększyć wellness finansowe:

 

Budżet oparty na tym, co przynosi radość

Zastanów się, jak chcesz spędzić energię swojego życia. Czy to naprawdę. przynieść Ci radość na drinka z tym przyjacielem, z którym się nie bawisz, lub kupić top, którego nigdy nie założysz? Zarządzanie pieniędzmi w oparciu o to, co robi i nie przynosi ci radości, zmniejszy stres związany z wydawaniem pieniędzy na wakacje, przedmioty i doświadczenia, które naprawdę kochasz.

 

Edukuj się

Przez wszystkie lata mojej edukacji, żadna osoba nie zdecydowała się powiedzieć mi, że zajęcia z finansów osobistych mogą być czymś ważnym (lub nawet dostępnym!). Mój stres finansowy wynika z braku wykształcenia. Czym do cholery są te wszystkie rodzaje kont, jak spłacać długi i na co mnie właściwie stać?”Po prostu edukacja może zabrać wiele stresu, pomóc ci rozwinąć swoje pieniądze i dowiedzieć się, na co zasługujesz. Porozmawiaj ze swoim pracodawcą lub Uniwersytetem, aby sprawdzić, czy oferują programy umiejętności finansowych, weź udział w naszym kursie Online Finance 101 lub sprawdź zasoby takie jak Ellevest, które są poświęcone edukacji i pomaganiu kobietom w zarządzaniu pieniędzmi. 

 

Zainwestuj w siebie

Mówiliśmy o wydawaniu pieniędzy, ale pieniądze można również zainwestować. Tak jak inwestujesz pieniądze w akcje, aby uzyskać więcej niż pierwotnie zainwestowałeś w czasie, możesz inwestować pieniądze w inne rzeczy: zdobądź członkostwo w siłowni, kup kurs online lub kupuj ekologiczne Artykuły spożywcze. Kolejna wskazówka finansowa wellness: im więcej pieniędzy włożysz w coś, tym bardziej prawdopodobne jest, że utrzymasz to jako nawyk. Zdecyduj, jakie chcesz mieć nawyki, a następnie zainwestuj swoje pieniądze, aby je osiągnąć.

 

Spraw, aby śledzenie pieniędzy było częścią twojej rutyny

PSA: jeśli nie sprawdzasz wyciągów z karty kredytowej, konta czekowego i innych kont lub kart regularnie, musisz to robić. Spraw, aby kontrola finansów była częścią twojej tygodniowej rutyny. Wybierz się na randkę przy kawie, aby ustalić cele finansowe na początku tygodnia lub załóż maskę na twarz i przejrzyj wyciągi bankowe w niedzielę wieczorem. Może to nie tylko zmniejszyć dodatkowy stres, identyfikując oszustwa związane z kartami kredytowymi lub wiedząc, czy jesteś blisko limitu kredytowego, ale będziesz także bardziej świadomy tego, jak wydawane są Twoje pieniądze i czujesz się bardziej kontrolowany nad swoimi finansami. 

 

Automatyzacja oszczędności

Zasadą jest, aby zapłacić swoją przeszłą siebie pierwszy (dług) i zapłacić swoją przyszłą siebie następny (oszczędności). Jeśli masz problemy oszczędzanie pieniędzy lub chcesz zacząć oszczędzać na te duże zakupy życia, które sprawią, że będziesz szczęśliwy, spróbuj zautomatyzować, abyś nie musiał o tym myśleć. Nawet jeśli jest to tylko $5, skonfiguruj automatyczny depozyt lub przelew na osobne konto z każdej wypłaty. To trochę jak wyznaczanie krótkich, łatwo osiągalnych celów, dzięki czemu czujesz, że zbliżasz się do tego, czego chcesz najbardziej w życiu, a także zapewnia jasność, ile pieniędzy możesz wydać na codzienne wydatki i zakupy, aby nadal cieszyć się chwilą. Kluczem jest zapisanie tego, co możesz, ale pamiętaj, że chodzi o oszczędzanie, abyś mógł je ostatecznie wydać. Nie zapomnij wydać na rzeczy, które naprawdę chcesz. 

 

Wydawać pieniądze, aby uczynić cię szczęśliwszym

Nawet jeśli nie uważasz, że masz jakieś pieniądze do wydania, czy jest jakiś sposób, aby zmienić swój budżet na rzeczy, które naprawdę cię uszczęśliwią? Jeśli twarz stawia cię w stanie błogości przez kilka dni lub usługa taka jak Instacart lub niebieski fartuch oszczędza czas i energię z obowiązków, których nienawidzisz, spróbuj zobaczyć, gdzie możesz znaleźć pieniądze na to, co najmniej raz na kilka miesięcy. Może to być tak proste, jak używanie Keuriga zamiast $ 3.50 Starbucks każdego ranka, pakowanie lunchu zamiast kupowania go lub wyciąganie z budżetu na ubrania.

 

Dlaczego pieniądze rzeczywiście mogą kupić szczęście (i jak)