Dlaczego ludzie piją rano oliwę z oliwek, a ja powinienem?

Każdego roku zawsze wydaje się, że istnieje trend odnowy biologicznej, który podbija świat burzą (CBD i gua sha weszły na czat), a w tym roku wydaje się, że rano pije oliwę z oliwek. Jeśli twój algorytm TikTok jest podobny do mojego, możesz wylądować na filmach z przepisami na soki na PCOS, samouczkami do makijażu, łatwymi przepisami na śniadanie i okazjonalnym montażem Harry ‘ ego Stylesa (OK, OK—to trochę więcej niż “okazjonalny” montaż Harry ‘ ego Stylesa). Ale kiedy zacząłem oglądać coraz więcej filmów na #guthealthtok, na których ludzie piją rano oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i sok z cytryny, musiałem zobaczyć, o co chodzi w tym szaleństwie. Czytaj dalej dla mojego głębokiego zanurzenia się w modę biorąc TikTok przez burzę i czy strzał oliwy z oliwek i soku z cytryny powinny być dodane do porannej rutyny.

 

@ yourkoreanunni

happy skin + gut = spróbuj przez tydzień #pielęgnacja # zdrowie #guthealth

original sound-Amahree

 

Co ludzie mówią?

Jeśli strona” dla ciebie ” nie karmiła cię jeszcze filmami ludzi biorących strzał EVOO, oto podsumowanie tego, co mówią TikToks: jeśli zrobisz strzał na pusty żołądek, może pokryć ściany żołądka, poprawiając mobilność w całej okrężnicy i umożliwić płynne wypróżnianie i trawienie. Niektórzy ludzie dodać plusk soku z cytryny dla korzyści, takich jak poprawa zdrowia trawienia. Chociaż obecnie jest to trend TikTok, picie oliwy z oliwek nie jest niczym nowym: społeczności wokół Morza Śródziemnego robią to od dziesięcioleci, a wykorzystanie oliwy z oliwek zarówno dla właściwości odżywczych, jak i leczniczych sięga już starożytnego Egiptu. 

Jeśli mam być szczery, zrobienie zdjęcia EVOO nie brzmi niesamowicie apetycznie, ale chodzi mi o analizę trendów wellness i wymyślanie sposobów na poprawę mojego ogólnego stanu zdrowia. Więc zapytałem ekspertów, czy strzał był wart szumu. Jeśli ten trend wzbudził Twoje zainteresowanie tak samo jak mój, Czytaj dalej, aby usłyszeć, co eksperci mają do powiedzenia na temat korzyści płynących z oliwy z oliwek i czy powinniśmy również liczyć na ten trend.

 

Zalety oliwy z oliwek

Jeśli chodzi o to, czy oliwa z oliwek jest zdrowa, plotki są prawdziwe. Najwyraźniej oliwa z oliwek jest pożywieniem, które zawiera właściwości przeciwzapalne, pomaga wspierać wzrost zdrowych bakterii i poprawia funkcjonowanie mózgu. “Oliwa z oliwek zawiera polifenole i profil kwasów tłuszczowych, które mogą pomóc w dywersyfikacji zdrowych bakterii jelitowych i redukcji szkodliwych bakterii”, wyjaśnia Cassie Brown, MS, CHHP. “Potrzebujemy tych tłuszczów, aby wspierać nasze zdrowie poznawcze, właściwą funkcję energetyczną i funkcję nerwów, a także mogą pomóc chronić przed chorobami, promować uczucie sytości, spowolnić trawienie w celu prawidłowego wchłaniania, pomóc w wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz pomóc w nawodnieniu i utrzymaniu proliferacji naszych komórek.”

Podobnie jak inne zdrowe tłuszcze, oliwa z oliwek może pomóc poprawić mikrobiom jelit. “Zdrowe tłuszcze pomagają jelitom wchłaniać pewne mikroelementy, takie jak witaminy A, D I K, które są kluczowe dla optymalnego zdrowia” – uzgodniły Tara Bassi, MS, CNS, LDN. Jest również bardzo przyjazny dla serca, dzięki swojej zdolności do wspomagania regulacji poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Bassi wyjaśnił, że utrzymanie zdrowego poziomu cukru we krwi może również wpływać na wagę i ogólny układ trawienny.

 

<blockquote class = “tiktok-embed”cite=” https://www.tiktok.com/@mandanazarghami/video/7089809323194436907 ” > @ mandanazarghami

tego lata jesteśmy porwani #summer2022 # oliveoilshot #guthealth #healthtips

original sound-Amahree

 

Czy trend jest tego wart?

Nie jest tajemnicą, że oliwa z oliwek jest naszym przyjacielem: EVOO stanowi idealny element kuchni i świetnie nadaje się do codziennej diety, ale czy konieczne jest rozpoczęcie poranków od zastrzyku? Brown wyraził, że nigdy nie ma uniwersalnego podejścia do leczenia jakiegokolwiek objawu i chociaż istnieje wiele badań nad korzyściami zdrowotnymi oliwy z oliwek w ogóle, nie ma badań potwierdzających, że zrobienie zdjęcia na pusty żołądek jest bardziej korzystne.

Zamiast tego zasugerowała, że możesz czerpać korzyści, nalewając go na sałatkę, mieszając go w sosie lub dodając go do koktajlu lub posiłku, tak jak każdy inny zdrowy tłuszcz. Bassi zgodził się, że po prostu dodanie trochę oliwy z oliwek do posiłków w ciągu dnia będzie korzystne. Jednak każde ciało jest inne, a to, że rytuał nie jest badany, nie oznacza, że nie może sprawić, że poczujesz się dobrze. Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem EVOO shot, prawdopodobnie nie jest szkodliwe przyjmowanie go w formie zastrzyku (chyba że masz pewne warunki, które wpływają na wchłanianie tłuszczu), więc porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić, czy dodatkowa dawka zdrowych tłuszczów jest odpowiednia dla ciebie.

 

8 trendów TikTok Wellness, które możesz wypróbować w domu