Czy technika produktywności Pomodoro działa? Oto, co powinieneś wiedzieć

Gdy po raz pierwszy dowiedziałem się o technice Pomodoro, stałem w biurze mojej menedżerki, gdy wpatrywała się w pomidora. Była przekonana, że pomoże to poprawić jej koncentrację i produktywność. Pamiętam, że byłem bardzo zdezorientowany i zadawałem sobie pytanie: “jak ten pomidor pomoże jej pracować wydajniej?”Okazało się, że była na tropie. Właściwie Francesco Cirillo był na czymś pierwszy.

Pod koniec lat 80. Cirillo rozwinął technikę Pomodoro, uczęszczając do szkoły biznesu w Rzymie. W jaki sposób pomidorowy zegar wchodzi w grę? “Pomodoro “po włosku oznacza” pomidor”, a Cirillo pierwotnie używał czasomierza pomidorowego, gdy po raz pierwszy ukuł tę technikę produktywności.

Mój menedżer nie jest jedyną osobą, która była zaintrygowana techniką Pomodoro. Od czasu jej powstania ponad 30 lat temu, ponad 2 miliony ludzi stosowało tę metodę, aby zwiększyć koncentrację i wydajność-ale jak to naprawdę działa? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

 

Czym dokładnie jest technika Pomodoro?

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem, która rozbija duże zadanie lub serię zadań na krótkie, czasowe interwały pracy. Francesco Cirillo użył czasomierza kuchennego, aby podzielić swoją pracę na 25-minutowe przerwy, po których następowały krótkie przerwy. Każdy interwał pracy i przerwy nazywany jest Pomodoro. Technika Pomodoro ma na celu poprawę skupienia i zwiększenie wydajności poprzez zmniejszenie zakłóceń i zmniejszenie złożoności. Każdy Pomodoro pomaga tworzyć mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu zadania i poprawić koncentrację.

 

Jak wypróbować technikę Pomodoro?

Istnieje sześć kroków do techniki Pomodoro. Rozwalmy ich.

  • Krok 1: Wybierz zadanie. To zadanie może być duże lub małe. Wszystko zależy od Ciebie! Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że jest to praca, która wymaga twojej pełnej, niepodzielnej uwagi.
  • Krok 2: Ustaw timer na 25 minut. Możesz użyć tradycyjnego timera, takiego jak Cirillo, lub timera online. Możesz nawet ustawić timer w telefonie lub pobrać aplikację, ale pamiętaj, że w tym czasie zobowiązujesz się do żadnych przerw. Oznacza to, że nie odbierzesz telefonu, aby sprawdzić media społecznościowe, odpowiedzieć na SMS, a nawet odpowiedzieć na e-mail.
  • Krok 3: pracuj nad zadaniem, aż zadzwoni zegar. Gdy tylko uruchomisz timer, Twoim jedynym celem jest zanurzenie się w wykonywanym zadaniu. Pamiętaj, żadnych rozrywek. Ale ponieważ nierzadko zdarza się, że przypadkowe myśli wpadają Ci do głowy (pomyśl, że jeden element na liście rzeczy do zrobienia, na którym całkowicie się rozłożyłeś), zachowaj pod ręką kartkę papieru. Jeśli masz myśl, która pojawia się w twojej głowie, szybko zapisz ją, a następnie wracaj do pracy.
  • Krok 4: po wyłączeniu timera przestań działać. Metaforyczne ołówki w dół! Twoje 25 minut minęło i czas na przerwę. W tym momencie umieść znacznik na kartce papieru, aby móc śledzić, ile Pomodoro ukończyłeś.
  • Krok 5: zrób sobie krótką przerwę. Słowo kluczowe jest krótkie. Przerwa powinna trwać tylko 5-10 minut. Ustaw zegar i rób wszystko, co nie ma związku z pracą. Idź na szybki spacer. Napełnij filiżankę kawy. Napij się wody. Wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych. Dosłownie wszystko poza pracą.
  • Krok 6: Piana, płukanie, powtarzanie. Gratulacje! Ukończyłeś jeden Pomodoro. Czas wracać do pracy. Po ukończeniu czterech Pomodoros (około dwóch godzin, jeśli pracujesz przez 25 minut z pięciominutowa przerwa), czas na dłuższą przerwę. Przerwa ta powinna wynosić około 20 minut, ale może wynosić do 30 minut. Ten czas jest używany jako reset przed rozpoczęciem następnego zestawu Pomodoros.

 

 

Kilka porad i wskazówek przy wdrażaniu techniki Pomodoro

Technika Pomodoro jest dość prosta, ale skupienie się, co jest powodem, dla którego prawdopodobnie wypróbowujesz tę technikę, jest często łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia. Ale obiecuję, że zrozumiesz to po kilku próbach i to działa! Chociaż nie znajdziesz pomidora na moim biurku w najbliższym czasie, mogę zaświadczyć o magii, jaką jest Pomodoro.

Podczas pracy nad Pomodoros, oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

  1. Praca w odstępach czasu ma na celu zaszczepienie poczucia pilności. Tak więc podczas gdy możesz znaleźć swój przepływ tuż przed dźwiękiem timera, wbudowane przerwy są tam z jakiegoś powodu (tj. aby zmniejszyć zmęczenie i wypalenie zawodowe). Ważne jest, aby zaufać temu procesowi.
  2. Technika Pomodoro to świetny sposób na podjęcie większego, bardziej złożonego projektu i podzielenie go na mniejsze, bardziej strawne zadania. Więc tylko dlatego, że uważasz, że zadanie zajmie więcej niż 25 minut, nie oznacza, że nie jest warte tej techniki.
  3. Jeśli ukończysz zadanie w środku Pomodoro, wykorzystaj pozostały czas, aby przejrzeć swoją pracę lub przejrzeć listę zadań, aby określić, nad czym chcesz pracować dalej.
  4. Śledząc, ile Pomodoro potrzeba, aby ukończyć element na liście zadań, możesz zacząć uczyć się, gdzie spędzasz czas w ciągu dnia, aby zacząć zwiększać wydajność w tygodniu pracy.

 

Czy Mogę używać techniki Pomodoro razem z innymi?

Tak! Chociaż technika Pomodoro została pierwotnie opracowana do pracy solo, istnieje korzyść z dostosowania jej do współpracy z kolegami i zespołami. Na przykład spróbuj zaplanować czas z przyjacielem lub współpracownikiem, aby zsynchronizować swoje Pomodoros. Niezależnie od tego, czy osobiście, przez Zoom, czy za pomocą tekstu, wzajemne rozliczanie się za wybijanie listy zadań to scenariusz korzystny dla obu stron.

Możesz nawet wypróbować technikę Pomodoro z drużynami. Załóżmy, że potrzebujesz burzy mózgów dla nadchodzącego projektu, ustaw zegar na 25 minut i pozwól swoim umysłom działać dziko. Kiedy zegar się skończy, wybierz się na spacer zespołowy lub przerwę na przekąskę przed powrotem do nurkowania. Odpowiedzialność jest potężnym narzędziem, a technika Pomodoro pozwala pociągnąć siebie i innych do odpowiedzialności za osiąganie celów.

 

5 Porad Dotyczących Produktywności Popartych Przez Ekspertów, Które Faktycznie Pomogą Ci Załatwić Sprawy