Czujesz się przytłoczony w pracy? Ten hack produktywności jest odpowiedzią na twoje modlitwy

Wszyscy słyszeliśmy słowa kluczowe: produktywność, zarządzanie czasem, zorganizowane myślenie. Często są one rzucane bez instrukcji i wskazówek, a jeśli czujesz, że Twój potencjał produktywności jest zawsze trochę poza zasięgiem, na pewno nie jesteś sam. Między smartfonami, mediami społecznościowymi i kulturą zgiełku żyjemy w nowoczesnym świecie wypełnionym po brzegi rozrywkami i zbyt łatwo jest czuć się przytłoczonym i wyczerpanym pod koniec dnia, nie zaznaczając niczego z listy zadań do wykonania. Następną rzeczą, którą wiesz, czujesz się winny, że nie spełniasz własnych celów produktywności, terminy krosną, aby odwrócić twoją uwagę, a cały cykl rotten trwa.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje Hack produktywności zamiatanie mediów społecznościowych, które mogą być po prostu odpowiedź wszyscy szukaliśmy. Jeśli widziałeś” monotasking ” wyskakujące na kanale TikTok i chcesz wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi lub jeśli po prostu czujesz się przytłoczony obciążeniem, którego nie możesz zdrapać na powierzchni, Ten artykuł jest dla ciebie!

 

Co to jest monotasking?

Monotasking to po prostu idea skupiania się na jednym zadaniu naraz. Może to brzmieć dość oczywiste lub proste, ale we współczesnym świecie wielozadaniowości i zawsze ciągniętym w milion różnych kierunkach, monotasking często wydaje się łatwiej powiedzieć niż zrobić. Wielu z nas nauczyło się skupiać się na różnych dziedzinach lub zawodach od najmłodszych lat, więc decydowanie się na zwrócenie naszego mózgu na pojedyncze zadanie może być trudną umiejętnością do opanowania. Monotasking wymaga wyłączenia zakłóceń (tak, nawet telefonu) i skupienia się na jednym projekcie, dopóki nie zostanie osiągnięty kamień milowy lub nie upłynie pewien czas.

 

Źródło: @ francois_et_moi

 

Dlaczego monotasking działa?

Podczas wielozadaniowości nie jesteś w stanie w pełni skupić się na jednej rzeczy, ale zamiast tego szybko przełączać się między różnymi czynnościami. Badania pokazują, że ten brak zaangażowania umysłowego i blokada umysłowa tworzona przez przesunięcie zadań może spowodować drastyczny spadek produktywności-nawet o 40% mniej niż w przypadku skupienia się na jednym zadaniu. Wielozadaniowość zwiększa również prawdopodobieństwo popełniania błędów i zapominania rzeczy (wszyscy przypadkowo wysłaliśmy e-mail do niewłaściwej osoby, ponieważ robiliśmy zbyt wiele rzeczy na raz!).

Celem monotaskingu jest osiągnięcie “stanu przepływu”, w którym możesz naprawdę skupić się na tym, co robisz, bez rozpraszania uwagi. Eliminując zakłócenia zewnętrzne, takie jak powiadomienia telefoniczne i przerwy w pracy ze współpracownikami, możesz ćwiczyć koncentrację wyłącznie na wykonywanym zadaniu i eliminować przerwy w produktywności, które naturalnie występują, gdy nieustannie zmieniasz koncentrację między projektami.

 

Przekonałeś mnie! Jak zacząć?

Dużą częścią skutecznego monotaskingu jest planowanie. Na jakim zadaniu się skupisz? Czy masz określony cel do osiągnięcia, czy pracujesz nad dłuższym czasem i po prostu poświęcasz godziny? Będziesz sam, czy z grupą, aby pociągnąć cię do odpowiedzialności?

Gdy już zdecydujesz, jakie zadanie zamierzasz zaatakować i jakie są parametry Twoich celów produktywności, musisz poświęcić sporo czasu na monotasking. Twoja sesja powinna być co najmniejt jedna godzina, ponieważ pozwoli to mózgowi w pełni zanurzyć się w zadaniu, a nie tylko przejrzeć powierzchnię koncentracji za pomocą typowych 10-20-minutowych wybuchów skupienia.

 

Źródło: @ theeverygirl

 

Oto kilka wskazówek, jak skonfigurować sesję monotaskingu dla siebie:

  • Zdecyduj o jednym projekcie lub zadaniu, nad którym będziesz pracować podczas sesji, a także o tym, co masz nadzieję osiągnąć. Może być konkretny kamień milowy, który masz nadzieję trafić, a może po prostu chcesz zrobić postępy w wyznaczonym czasie.
  • Wybierz Czas, w którym możesz pracować nieprzerwanie przez co najmniej godzinę, i zaplanuj ten czas na dowolnych udostępnionych kalendarzach, których używasz.
  • Zminimalizuj wszelkie zakłócenia. Wyłącz powiadomienia z telefonu, poczty e-mail i mediów społecznościowych, a twoi współpracownicy i znajomi będą wiedzieć, że na ten czas przechodzisz w tryb offline.
  • Skonfiguruj przestrzeń roboczą ze wszystkim, czego potrzebujesz do sesji, aby nie musieć wstawać przez cały czas. Weź szklankę wody, Kable do ładowania, słuchawki Z Redukcją Szumów, kawę lub kurtkę na wypadek, gdybyś zmarzł. Nie daj sobie pretekstu do wędrówki w czasie monotaskingu.
  • Ustaw sobie zegar. Spróbuj znaleźć ręczny timer bez dużego świecącego odliczania, aby pozwolić sobie naprawdę zanurzyć się w sesji.

 

A jeśli nie chcę sam zadawać pytań?

Może się wydawać, że może to być rozproszenie uwagi, ale świetnym sposobem na skupienie się podczas sesji monotaskingu jest robienie tego z przyjaciółmi. Odpowiedzialność bycia w grupie, nawet wirtualnej, może być naprawdę skutecznym sposobem na utrzymanie się na zadaniu, zwłaszcza gdy jesteś nowy w monotaskingu. Zbierz przyjaciół lub współpracowników, ustal godzinę, a następnie pracuj w ciszy na przydzielonej sesji. Jeśli obawiasz się, że monotaskowanie ze znajomymi może po prostu stać się okazją towarzyską i wolisz pracować z grupą ludzi, których nie znasz, możesz być zainteresowany Monotaskowaniem czasoprzestrzeni. Ta społeczność to wirtualna przestrzeń coworkingowa ułatwiająca zdalne sesje monotaskingu. Użytkownicy wybierają czas, który im odpowiada, logują się, przedstawiają siebie i projekty, nad którymi będą pracować, a następnie po cichu współpracują z zoomem. Czasoprzestrzeń Monotasking oferuje dwie różne długości sesji: sprinty, które trwają jedną godzinę i przepływy, które trwają dwie godziny.

 

20 Hacków Produktywności, Aby Ułatwić Ci Dzień