Co zrobić, gdy masz ochotę na jednego ze swoich przyjaciół

Uwielbiam fabułę friends-to-lovers tak samo jak następna dziewczyna, ale poruszanie się po uczuciach do przyjaciela, jak rozgrywało się w wielu romansach, nie jest tak łatwe, jak wydaje się naszym ulubionym autorom. Ostatnie badania sugerują, że blisko 70% romansów zaczyna się jako przyjaźnie—co słyszeliśmy od dziesięcioleci z rozmów “jak się poznaliście” z długoletnimi partnerami-ale jak, kiedy i czy powinieneś nawet zainicjować atrakcję dla przyjaciela, nie zostało jeszcze ustalone w kamieniu.

Chociaż szanse wydają się dobre, że może się udać, istnieje wiele niepewności, jeśli chodzi o zmianę dynamiki z przyjacielem. Czy poczują to samo? Jak będziesz się czuł, jeśli tego nie zrobią? Co pomyślą inni przyjaciele w grupie? I tak dalej, ale po co płacić za Bumble, kiedy osoba, którą najbardziej lubisz, jest tuż przed tobą, prawda?

Wspomniane romanse prawdopodobnie nie są najlepszym źródłem kierunku, ponieważ są fikcyjne i w ogóle, więc ustalamy, co powinieneś robić w prawdziwym życiu, gdy masz uczucia do przyjaciela.

 

Zrozum swoje uczucia

Zanim cokolwiek zrobisz, ważne jest, aby zrozumieć swoje uczucia. Nie jest rzadkością być zdezorientowanym o nowych uczuciach wobec przyjaciela, ale niepewność wokół dynamiki może prowadzić do niepokoju i może ostatecznie wpłynąć na Twój (platoniczny lub romantyczny) związek.

Aby złagodzić nerwy i być w stanie postępować z jasnością i pewnością siebie, zadaj sobie następujące pytania:

 • Czy Twoje uczucia są seksualne, emocjonalne, czy jedno i drugie?
 • Czy Twoje uczucia budują się od jakiegoś czasu?
 • Kiedy zacząłeś zauważać, że coś cię pociąga?
 • Czego byś chciał od tego związku, gdybyś miał go realizować?
 • Byłbyś rozczarowany, gdyby się nie udało?
 • Czy mógłbyś kontynuować przyjaźń, gdyby się nie udało?

 

feelings for a friend

Źródło: Unsplash / @ raduflorin

 

Ustal, czy uczucie jest wzajemne

Teraz, kiedy rozumiesz, co czujesz, czy jest jasne, jak twój przyjaciel czuje się do ciebie? Czasami jest to oczywiste, gdy uczucie jest wzajemne: flirtują, robią coś dla Ciebie, konsekwentnie wybierają bycie bliżej Ciebie na spotkaniach towarzyskich itp. Innym razem próba zrozumienia czyjegoś uczucia wobec nas jest jak próba złamania kodu w algorytmie Instagram (proszę dać mi znać, gdy ktoś się domyśli). Nie chcesz zakładać, że Twoja przyjaciółka czuje to samo, a potem nie lub wymusza czegoś, co nie jest w porządku, więc co ma zrobić dziewczyna?

Aby ustalić, czy zainteresowanie jest odwzajemnione, możesz zrobić jedną lub wszystkie z następujących rzeczy:

 • Zapytaj, czy chcą spędzać czas jako przyjaciele. To może być tak proste, jak powiedzenie: “Hej, mam dodatkowy bilet na [Wstaw wydarzenie], czy chciałbyś pojechać ze mną?”Nie ma presji, ponieważ nie jest to randka, ale da Ci szansę spędzić czas razem i poczuć, czy są jakieś uczucia więcej niż przyjaciele, które pojawiają się.
 • Zwróć uwagę na to, jak działają wokół ciebie. Czy oni rozdają jakieś znaki ostrzegawcze, że są w tobie, a ty po prostu nie zauważasz? Zwróć większą uwagę, aby zobaczyć, czy zachowują się inaczej wokół ciebie niż kiedyś. Zalotnie? Przyjacielski? Jedno i drugie?
 • Straight up zapytaj ich, czy czują się tak samo. Czujesz się odważny? Po prostu zapytaj! Zacznij od poinformowania ich, jak się do nich czujesz i zapytaj, gdzie są.

 

Porozmawiaj z kimś o tym

Niezależnie od tego, czy masz jasność co do uczuć swojego przyjaciela, czy nie, rozmowa z kimś na temat sytuacji jest pomocna w podejmowaniu decyzji, jak chcesz iść do przodu, jeśli w ogóle. Zalecamy, aby porozmawiać z przyjacielem, członkiem rodziny lub doradcą, który nie należy do grupy znajomych, którą udostępniasz, ale jest zaznajomiony z przyjacielem, którego odnosisz. Pomocne jest to, że wiedzą, o kim mówisz (dla kontekstu), ale są wystarczająco usunięci z twoich interakcji, aby złagodzić uprzedzenia i mogą dać perspektywę outsidera na sytuację.

 

feelings for a friend

Źródło: Unsplash / @jmvillejo

 

Zdecyduj, czy warto poświęcić swoją przyjaźń

Nawet jeśli jesteś przekonany, że uczucie jest wzajemne, nie można zagwarantować, jak potencjalny związek będzie grać, więc ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie wyniki. Wszystkie historie przyjaciół dla zakochanych mają jeden z czterech wyników:

 • Oboje czujecie to samo i kończycie w związku # goals.
 • Oboje czujecie to samo, ale postanawiacie to zakończyć i pozostać przyjaciółmi.
 • Twój przyjaciel nie czuje tego samego, a twoja przyjaźń pozostaje niezmieniona.
 • Twój przyjaciel nie czuje tego samego, a twoja przyjaźń staje się dziwna lub całkowicie się kończy.

Rozważ wszystkie te opcje. Poradzisz sobie z odrzuceniem lub zawiedzeniem? Jeśli tak, nie masz nic do stracenia. Jeśli nie, będziesz chciał zdecydować, czy uczucia, które masz wobec swojego przyjaciela, są wystarczająco silne, aby zaryzykować poświęcenie przyjaźni, którą masz z nimi.