Co warto wiedzieć o proponowanym przez Lindsey’a Grahama narodowym zakazie aborcji

Republikański senator Lindsey Graham ma we wtorek wprowadzić do Kongresu swój narodowy zakaz aborcji.

sexual assault victim repro rights abortion Related story Anti-Choice Groups Say 10-Year-Old Rape Victim Should’ve Be Forced to Give Birth Projekt

ustawy, nazwany “Protecting Pain-Capable Unborn Children from Late-Term Abortions Act” podobno wzywa do wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu aborcji od 15 tygodnia. Proponowana ustawa jest szóstą próbą wprowadzenia zakazu aborcji przez ustawodawców z Karoliny Południowej i pojawia się mniej niż trzy miesiące po tym, jak Sąd Najwyższy USA obalił wyrok w sprawie Roe v. Wade, pozostawiając prawo do decydowania poszczególnym stanom.

Graham wcześniej tweetował, przed obaleniem Roe v. Wade, że wierzy, iż zwrócenie decyzji o dostępie do aborcji do stanów jest “najbardziej konstytucyjnym sposobem radzenia sobie z tą kwestią”.

Nowe proponowane przepisy są zaktualizowaną wersją poprzedniego projektu ustawy o tej samej nazwie, który ograniczał dostęp do aborcji po 20 tygodniach ciąży, z nielicznymi wyjątkami. Wcześniejszy projekt ustawy podawał płody zdolne do odczuwania bólu w 20 tygodniu jako główny powód zakazu dostępu do aborcji. Ale ta sprawa pozostaje naukowo kontrowersyjna i bezpodstawna.

Badanie z 2020 r. z Journal of Medical Ethics

przyjrzało się bólowi płodu w odniesieniu do aborcji i stwierdziło, że “biorąc pod uwagę, że kora mózgowa staje się funkcjonalna, a przewody rozwijają się dopiero po 24 tygodniach, wiele raportów wyklucza ból płodu do ostatniego trymestru.”

Proponowane przez Grahama ustawodawstwo zawiera kilka wyjątków, w tym dla gwałtu, kazirodztwa i gdy życie jednostki jest zagrożone przez ciążę. Zakazuje również ścigania osób indywidualnych poszukujących aborcji, ale nakłada sankcję karną do pięciu lat więzienia dla lekarzy, którzy dokonują aborcji. Ustawa wymaga również, aby lekarz przeszkolony w zakresie resuscytacji noworodków był obecny przy aborcji, jeśli dziecko może przeżyć poza łonem matki.

To ustawodawstwo nie jest niczym nowym w świecie post-Roe. Po orzeczeniu Sądu Najwyższego tego lata, Floryda i Missisippi podpisały ustawy o zakazie 15-tygodniowej aborcji, a Oklahoma uczyniła wykonywanie aborcji przestępstwem w większości przypadków.

“Republikanie w Kongresie po raz kolejny pokazali, że wprowadzą ogólnokrajowy zakaz aborcji, jeśli tylko będą mieli taką możliwość” – powiedziała w oświadczeniu Danielle Melfi, dyrektor wykonawczy organizacji Building Back Together, grupy związanej z administracją Bidena. “Ten projekt ustawy podkreśla tylko, jak bardzo nie mają kontaktu z ogromną większością Amerykanów, którzy w przeważającej większości sprzeciwiają się propozycjom odebrania nam praw i wolności”.

Zanim pójdziesz, sprawdź te gwiazdy, które odważnie podzieliły się swoimi historiami o aborcji

:

celebrity abortion stories