8 oznak wyrastania z przyjaźni—i co z tym zrobić

W prawdziwym stylu mediów społecznościowych, niedawno znalazłem się przewijając Mój Facebook home feed, tylko wylądować na wideo ślubne. Zaczęłam patrzeć, a mój mąż zaglądał mi przez ramię. “Kto to?”zapytał. – Och, tylko ta dziewczyna, z którą się kiedyś przyjaźniłam-odpowiedziałam. Właściwie, była jedną z moich najlepszych przyjaciółek. Co się stało? Rozstaliśmy się. I chociaż z perspektywy czasu powody, dla których się rozstaliśmy, mają sens, nadal czuję się trochę smutny, myśląc o niej przez te wszystkie lata. Nie sądzę, że jestem sam: wszyscy mamy do czynienia z przyjaźniami, które przybierają inny obrót niż oczekiwano i może być trudno sobie z tym poradzić. Utrata wątku połączenia z bliskim przyjacielem czasami wydaje się bardziej bolesna niż koniec jakiegokolwiek romantycznego związku. Aby pomóc, zebraliśmy oznaki, że wyrastasz z przyjaciela i kilka sugestii, co z tym zrobić.

 

1. Są” zbyt zajęci ” cały czas

Znasz tego przyjaciela, który nigdy nie odpisuje? A może nie odpowiadają na twoje e-maile, nie odpowiadają na telefony lub są zawsze “zajęci”, gdy próbujesz planować? Tak samo. Biorąc pod uwagę, że jedną z najbardziej podstawowych zasad przyjaźni jest (duh) rozmawianie ze sobą co jakiś czas, posiadanie jednego przyjaciela, do którego po prostu nie możesz dotrzeć, jest w najlepszym razie problematyczne, a w najgorszym denerwujące AF. Ale ważne jest, aby znać różnicę między naprawdę niedopasowanymi harmonogramami a całkowitym brakiem zainteresowania. Innymi słowy, czy odłączenie jest tymczasowe czy stałe?

Jeśli ta osoba przechodzi dużą zmianę (tj. nowy związek, dziecko, rozwód, nowa praca lub duży ruch), może być po prostu zajęta. Jeśli przechodzą przez trudny okres, mogą potrzebować trochę przestrzeni, lub jeśli są przeciążeni w pracy, mogą czuć się zbyt przytłoczeni. Jeśli jest to oparte na okolicznościach życiowych, przyjaciel zazwyczaj da Ci znać. Mogą odpowiedzieć: “Hej, jestem zawalony w tym tygodniu projektem, nie ignorując Cię!”lub” nie czuję się ostatnio na czacie z powodu mojego wyczerpania/depresji/lęku, ale wkrótce się odezwę.”Jeśli nadal docierasz do nas i otrzymujesz zerowy zwrot z inwestycji, przestań inwestować w kogoś, kto nigdy nie traktuje cię priorytetowo.

 

 

2. Nie zależy ci na połączeniu

A co jeśli jesteś osoba, która ginie na twoich przyjaciołach, bo nie masz ochoty się spotkać? Bądź ze sobą szczery i dowiedz się, dlaczego się wycofujesz. Czy ty w ogóle lubisz tę osobę? Chcesz zrzucić 50 dolarów na drinki przy pogawędce z nimi? Czy jesteś podekscytowany, aby umieścić plany w kalendarzu, czy mówisz nie za każdym razem, gdy poproszono Cię o spotkanie? Brzmi to surowo,ale przyjaźnie są często prostą kwestią “mieć” vs. ” chcieć.”Jeśli przyjaźń nie jest dla Ciebie zabawna ani satysfakcjonująca, nie udawaj, że tak jest.

To jest najtrudniejsza część: decydowanie między niezręczną rozmową, szczerością, która może zranić uczucia, a duszkami. Radzę zrobić to, co jest właściwe w przemyślany sposób. Nie ma powodu, aby Palić mosty, a rozwiązanie może być tak proste, jak wskazanie, że nie masz wtedy dodatkowej zdolności do przyjaźni. Bądź szczery, ale uprzejmy, a potem idź dalej, abyś mógł poświęcić czas i energię ludziom, którzy naprawdę się dla ciebie liczą.

 

3. Pragniesz nowych przyjaźni

Czasami myślę o starym Harcerskim refrenie: “Zaprzyjaźnij się, ale zachowaj stare. One is silver and the other gold.”Real talk: potrzebujesz obu. Jednak czasami “starych” przyjaciół nie warto zatrzymywać, ponieważ po prostu wyrosłeś w różnych kierunkach. Najpiękniejszą rzeczą w wyrastaniu z przyjaźni jest to, że otwiera ona miejsce na inne, lepsze znajomości.

Może jesteś świeżo singlem i chcesz więcej nocy w mieście lub twoi żonaci przyjaciele nie rozumieją, przez co przechodzisz. Może opiekujesz się chorym krewnym i potrzebujesz ludzi, którzy byli na Twoim miejscu. Może właśnie zostałeś zwolniony, a twoi odnoszący sukcesy przyjaciele nie do końca rozumieją. Cokolwiek to jest, szanuj to, czego potrzebujesz, i Szukaj przyjaźni, które dodają do twojego życia, a nie odejmują od niego. Dbaj o te “stare” przyjaźnie, które warto zachować, niezależnie od różnych okoliczności życiowych, ale jeśli po prostu nie masz już ze sobą nic wspólnego? Można zostawić te przyjaźnie i znaleźć lepsze.

 

 

4. Jedyne, co cię łączy, to przeszłość.

Znałem kiedyś grupę kobiet, które, gdy były razem, zdawały się mówić tylko o jednej rzeczy: o przeszłości. To oczywiście niekoniecznie jest złe (żyję dla dobrej sesji wspomnieniowej), ale staje się stagnacja, jeśli nie masz też nowych wspomnień. Na przykład, spotkałem mojego najlepszego przyjaciela w 5 klasie. Byliśmy blisko przez całą szkołę, odwiedzaliśmy się na studiach i staraliśmy się pozostać w kontakcie co tydzień od ukończenia szkoły.

Kiedy się spotykamy, możemy zdecydowanie wspomnij o tym, jak jej tam flirtowała z moim chłopakiem po treningu cheerleaderek, albo poplotkuj o ludziach, których wtedy znaliśmy. Ale oboje ewoluowaliśmy; możemy dyskutować o wszystkim, od polityki opieki zdrowotnej, przez wieczory randkowe, po Ulubione Książki. Wspieraliśmy się również nawzajem, ponieważ wyrosliśmy na ludzi, którymi teraz jesteśmy. Mieszkanie w przeszłości może być zabawne, ale twoje przyjaźnie powinny wspierać teraźniejszość i przyszłość, ty też. Skup się na przyjaźniach, które mogą się zmienić z ty zamiast tych, które powstrzymują cię w określonym miejscu i czasie.

 

5. Ciągle na nie narzekasz

Wszyscy jesteśmy winni osądzania lub krytykowania dobrych przyjaciół. Może odpowiesz, że nie zgadzasz się z mamą lub jesteś z nimi szczery, gdy myślisz, że popełniają błąd. Ale kiedy przyjaźń już nie działa, możesz zauważyć, że narzekasz na nich 24/7. Nie musisz się przyjaźnić z ludźmi, których nie lubisz. Odejdź od toksycznych związków, które wydobywają w tobie to, co najgorsze, ponieważ nie robi im (ani tobie) żadnych przysług. Kiedy stale czujesz, myślisz lub mówisz powódź złośliwych uwag, zadaj sobie pytanie, dlaczego starasz się przyjaźnić z tą osobą w ogóle. Jeśli sprawiają, że czujesz więcej negatywnych emocji (czy to irytacja, frustracja lub stres) niż pozytywnych emocji, możesz wyrosnąć z przyjaźni. 

 

6. Nie możesz ominąć walki

Kłótnie i nieporozumienia muszą się zdarzyć w pewnym momencie, ale co się dzieje, gdy nie możesz przejść obok walki z przyjacielem? Albo znajdziesz sposób na rozwiązanie problemu, albo związek się skończy. Konflikt może rzeczywiście wzmocnić przyjaźnie, jeśli obie strony są chętne do pracy, ponieważ komunikujesz się i pracujesz nad problemem razem. Ale oczywiście zależy to od charakteru problemu. Na przykład łatwiej jest naprawić nieporozumienie dotyczące planów kolacji, niż wypełnić przepaść między przeciwnymi politycznymi punktami widzenia. Ijeśli chcesz to wypracować, spróbuj, ale jeśli nie czujesz się skłonny (lub nie możesz), przejdź dalej.

 

 

7. Nie czujesz się wspierany

Dobrzy przyjaciele są tam dla ciebie przez wzloty i upadki życia. Jasne, fajnie jest świętować swoje zwycięstwa, ale ważne jest, aby być tam również w trudnych momentach. Jeszcze gorzej jest, gdy podejmujesz wysiłek, aby wspierać przyjaciół, którzy płasko nie odwzajemniają przysługi (Podnieś rękę, jeśli poszedłeś na milion weselnych pryszniców, a następnie nie możesz zmusić wszystkich tych żonatych przyjaciół, aby pojawili się na brunchu). Przyjaciele wspierają się nawzajem i komunikują się o tym, czego potrzebują, aby czuć się wspierani. Ta ostatnia część jest niezbędna; to, co jest wystarczające dla jednej osoby, może nie wystarczyć dla drugiej. Ale najważniejsze jest to, że powinna czuć się jak dwukierunkowa ulica, gdzie oboje starają się dbać w sposób, który rezonuje. Jeśli nie, wiesz, co robić: iść dalej.

 

8. Nie masz o czym rozmawiać.

Niektóre przyjaźnie zaczynają się rozpraszać bardzo powoli, a pierwszym znacznikiem jest sytuacja, w której zgodnie z prawem kończą się rzeczy do omówienia (niezręczne!). Kiedy small talk działa jako Boja ratująca życie przy stole, musisz zdecydować,czy jest to osoba, którą chcesz zatrzymać. Dobra wiadomość jest taka, że to może nie być osobiste. Spotykałem się z ludźmi, z którymi myślałem, że kliknę, tylko po to, aby dowiedzieć się, że nie mamy ze sobą nic wspólnego—Nie w negatywny sposób, ale bardziej “o OK, więc nie ma tu chemii konwersacyjnej”. Jeśli nie możecie ze sobą rozmawiać, to najprawdopodobniej nie spodoba wam się wspólne spędzanie czasu, a bez tych dwóch rzeczy nie można nazwać tego przyjaźnią. Idź dalej i nazwij to dobrym.

 

Jak wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby zakończyć toksyczną przyjaźń