7 potężnych portretów aborcji w telewizji

Z Sądem Najwyższym gotowym do obalenia Roe v. Wade, walka o autonomię ciała trwa. Ta trwająca dziesięciolecia bitwa była pełna frustracji i łez, a także potężnych przedstawień na ekranie.

Program Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, promujący nowe standardy w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego (ANSIRH), śledzi te przedstawienia—dobre, złe i inne—w telewizji i filmie. Według Ansirh aborcji na ekranie bazy danych, Another World, był jednym z pierwszych mydła, które omawiało aborcję w telewizji w 1964 roku, mniej więcej dziewięć lat przed zalegalizowaniem aborcji przez Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Od tego czasu setki historii aborcji zostały opowiedziane w telewizji.

Niektóre z tych historii dodatkowo napiętnowały procedurę, podczas gdy inne pomogły popchnąć rozmowę do przodu. Te ostatnie przedstawienia to przemyślane, ale zabawne, emocjonalne i skomplikowane, szybkie i nieskomplikowane. Co najważniejsze, pokazali, że aborcja dotyka życia wielu ludzi. Oto niektóre z najpotężniejszych portretów. Spoilery przed nami.

 

1. Degrassi,, Wypadki Się Zdarzają”

Sezon 3, Odcinki 14 i 15 (HBO)

Grypa żołądkowa rozprzestrzenia się, ale kiedy Manny (Cassie Steele) zaczyna odczuwać mdłości i uświadamia sobie, że od ostatniej miesiączki minęło trochę czasu, podejrzewa, że dzieje się coś poważniejszego. Ma rację. Craig (Jake Epstein) jest szczęśliwy na wieść o tym, ale kiedy on i Manny pomagają opiekować się młodszym bratem Emmy (Miriam McDonald), oboje dowiadują się, że opieka nad dzieckiem to nie “bułka z masłem”.”Manny w końcu mówi mamie o ciąży i decyduje się na aborcję, choć Emma i Craig protestują. Ten ostatni w końcu przychodzi, zgadzając się z innymi, że to ciało Manny ‘ego, więc to wybór Manny’ ego. Ciekawostka: N, Amerykański dystrybutor Degrassi, odmówił emisji tych odcinków do około dwóch lat po ich pierwszej emisji.

 

2. Skandal“Baby, It ‘ s Cold Outside”

Sezon 5, Odcinek 9 (Hulu)

Ten odcinek skupia się głównie na zdrowiu reprodukcyjnym, a fabuła aborcji toczy się równolegle z walką o uratowanie funduszy Planned Parenthood w Senacie. W przeciwieństwie do innych seriali, w których często pojawia się postać dowiadująca się, że jest w ciąży i zmagająca się z decyzją “should I or shouldn ‘t i” o aborcji, widzowie byli trzymani w niewiedzy na temat ciąży Olivii (Kerry Washington), aż do chwili, gdy miał miejsce jej drugi zabieg. Nie jest kimś, kto nie może sobie pozwolić na dziecko, ani kimś bez dostępu do zasobów – przykład: jest dosłownie w stanie zablokować całą klinikę na własny użytek. Olivia podejmuje decyzję, by nie być matką, po prostu dlatego, że nie chce być.

 

3. Blask, “Maybe it’ s All the Disco”

Sezon 1, Odcinek 8 (Netflix)

W pierwszym sezonie Blask dowiadujemy się, że Ruth (Alison Brie) ma romans z mężem swojej najlepszej przyjaciółki. Z Pomocą bardzo ciekawie wyglądający test ciążowy z lat 80.dowiadujemy się, że ten romans spowodował ciążę. Ruth postanawia zakończyć ciążę, a trener/reżyser wrestlingu Sam (Marc Marron) towarzyszy jej w klinice. Żartuje nawet z nią, przynosząc chwilę lekkomyślności—rzadkość w przypadku aborcji w telewizji. Biorąc pod uwagę, że są Lata 80., można by się spodziewać, że Ruth będzie bombardowana anty-aborcyjnymi wiadomościami i komentarzami, ale nie. Pewnie, że jest pytana przez lekarza, czy rozważa wszystkie swoje opcje i czy czuje się komfortowo ze swoją decyzją, ale to wszystko. Ruth pewnie odpowiada ” tak ” na oba pytania, a procedura trwa dalej.

 

4. Pogrubiony Typ, “The Deep End”

Sezon 3, Odcinek 4 (Hulu)

Kiedy Jawna dyrektorka mediów społecznościowych Scarlet, Kat (Aisha Dee), rzuca się w stronę polityki i przygotowuje się do kandydowania do Rady Miasta w trzecim sezonie, jej przeszła aborcja wychodzi na jaw. Kat wyjaśnia, że chociaż nie wstydzi się, że go miała, jest ostrożna, aby stał się punktem rozmów na szlaku kampanii. W końcu postanawia otwarcie powiedzieć, że ” czasem pali zioło, została aresztowana za wspieranie praw imigrantów i że dokonała aborcji.”Okazuje się, że jej menadżerka tia (Alexis Floyd) również poddała się aborcji. Jest to pierwszy odcinek, w którym dwie młode, queerowe Czarne kobiety opowiadają na ekranie o swoich aborcjach, według ANSIRH.

 

5. Jane Dziewica, “Rozdział 45” & “Rozdział 46”

Sezon 3, Odcinki 1 I 2 (Netflix)

Podobne do Pogrubiony Typ, nie było długich dyskusji na temat tego, co zrobić w przypadku nieplanowanej ciąży. Zamiast, Jane Dziewica zdecydował się również na otwarty dialog na temat aborcji po tym, jak postać już przez nią przeszła. Xiomara, matka Jane grana przez Andreę Navedo, ujawnia, że miała aborcję leków po tym, jak dowiedziała się, że zaszła w ciążę po jednorazowej randce. Xiomara nie żałuje ani nie wstydzi się, ale zmaga się z osądem swojej katolickiej matki i próbuje sprawić, że poczuje się winna za nie poczucie winy. Na szczęście, po szczerej rozmowie, oboje zgadzają się nie zgodzić co do wyboru Xiomary i idą do przodu.

 

6. Drodzy Biali

Tom 2, Rozdział IV (Netflix)

Podczas gdy wiele programów na tej liście całkowicie omija proces decyzyjny, satyryczny dramat Netflix przeprowadzi cię przez sam środek. Studentka Ivy league Coco Conners (Antoinette Robertson) jest pracowita i ambitna. Jako pierwsza w rodzinie uczęszczała na studia. Wszystko to sprawia, że jej odkrycie ciąży jest szczególnie niepokojące. Coco udaje się do kliniki na aborcję, ale wkrótce postanawia wyjechać. Rzuca studia i ma córkę. W końcu widzimy, jak jej córka dorasta i idzie na studia, otrzymując życie, które Coco zostawiła. Okazuje się jednak, że to tylko sen na jawie, a Coco wraca do rzeczywistości, decydując się jednak przejść przez procedurę.

 

7. Shrill, “Annie”

width = “900” height = “506”src= “https://www.youtube.com/embed/SB2i0fuSMRI?feature=oembed” frameborder = “0”>

Sezon 1, Odcinek 1 (Hulu)

Mów o wyjściu z bramy na gorąco. W premierze serialu komediowego Aidy Bryant, Annie (Bryant) ma aborcję. Do 2019 roku, kiedy ten odcinek został wyemitowany po raz pierwszy, nie było to przełomowe, ale to, co nastąpiło później, było. Zamiast brodzić w morzu żalu, Annie broni się w pracy i kończy swój ślepy zaułek. Aborcja była bardzo sucha, i dała Annie impuls, którego potrzebowała, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

 

Koniec z Roe v. Wade: przegrana bitwa, ale wygrana wojna o prawa aborcyjne