15 książek Non-Fiction tak chwytliwe, że zapomnisz, że to prawdziwe historie

Wybór produktów Everygirl jest kuratorem zespołu redakcyjnego. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem naszych linków, możemy zarobić prowizję partnerską, bez żadnych kosztów dla Ciebie. Polecamy tylko produkty, które naprawdę kochamy.

Dzięki tak różnorodnej i urzekającej fikcji dostępnej w każdym fizycznym i cyfrowym zakątku, nic dziwnego, że czytelnicy szukający intrygi mają tendencję do pomijania sekcji literatury faktu. Ale prawda nie musi oznaczać nudy. Jeśli chcesz przejść do sfery rzeczywistości, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, te 14 zaklętych książek z gatunku literatury faktu może być twoim onrampem.

Niezależnie od tego, czy szukasz porywającego pamiętnika, historii otwierającej oczy, czy opowieści o skandalu tak szokującym, że będziesz zastanawiać się, jak prawdziwa może być ta historia, na tej liście znajduje się książka klasyczna z Twoim nazwiskiem. Idź i wyczyść swój weekend, po chwyceniu jednego z nich i otwarciu pierwszej strony, nie będziesz chciał robić nic innego, dopóki nie przeczytasz ostatniej.

 

Hampton Sides

Piekielny ogar na tropie

Drobiazgi i tempo thrillera sprawiają, że Piekielny ogar na tropie trudne do odłożenia. Ale z dala od John Grisham fable, ta książka opowiada prawdziwą historię James Earl Ray ‘ s assassination Martin Luther King, Jr. i obławy, które nastąpiły, oferując spojrzenie na przełomowy moment w amerykańskiej historii, która jest równie chwytliwe i wyczerpujące.

Carmen Maria Machado

In The Dreamhouse

W pamiętniku, który nie jest niczym innym, autorka Carmen Maria Machado powraca do lat, które spędziła uwięziona w obraźliwym związku poprzez serię winiet obejmujących wiele gatunków. Rezultatem jest nie tylko wyjątkowo zaskakujące dzieło sztuki, ale bardzo potrzebne światło na rzeczywistość przemocy domowej w związkach osób tej samej płci.

Ken Auletta

Hollywood Ending: Harvey Weinstein and the Culture of Silence

Dekady po tym, jak jego profil New Yorkera rzucił wczesne światło na ciemną stronę Harveya Weinsteina, pisarz Ken Auletta zanurza się głębiej w życie zhańbionego hollywoodzkiego potentata. Świat jest teraz świadomy zbrodni Weinsteina, a ten biogram próbuje odkryć przyczyny.

Kendra James

Rekrutacja

Loved Curtis Sittenfeld ‘ s Prep? Zgubisz się w Rekrutacja, bezkompromisowe spojrzenie na problemy systemowe, które nękają elitarne instytucje akademickie. Po spędzeniu swojej wczesnej kariery jako oficer przyjęć do szkół przedszkolnych koncentruje się na rekrutacji różnorodności, pisarka Kendra James zastanawia się nad swoim czasem jako jedna z jedynych czarnych uczennic w szkole z internatem tony.

Erik Larson

Diabeł w białym mieście

Erik Larson łączy skrupulatne badania z obgryzającą paznokcie prozą w tej prawdziwej opowieści o targach świata w Chicago w 1893 roku i seryjnym mordercy, który wykorzystał Targi jako tło swoich zbrodni.

Diabeł w białym mieście to historia H. H. Holmesa, jakiej nigdy wcześniej nie słyszałeś.

Sarah Weinman

Prawdziwe Lolitki

Ponad pół wieku po jego opublikowaniu, wciąż debatujemy nad tym, czy Nabokov Lolita jest niezwykły, odpychający, albo jedno i drugie. Ale prawdziwa zbrodnia, która zainspirowała powieść, jest często pomijana w debacie. Prawdziwe Lolitki opowiada o porwaniu Sally Horner w 1948 roku w żywych szczegółach, ponownie koncentrując młodą dziewczynę w niekończącej się dyskusji na temat historii, którą zainspirowała.

John Carreyrou

Bad Blood

Przed filmami dokumentalnymi HBO i Miniserialem Hulu było Bad Blood, the jaw-upping written account of Elizabeth Holmes’ sfałszowany wzrost i katastrofalny upadek. Bad Blood wprowadza czytelników w szokującą podróż startupu Holmesa Theranos i jej kosztownego twierdzenia, że opracowała technologię zdolną do zdiagnozowania szeregu schorzeń z samotnej kropli krwi.

Qian Julie Wang

Piękny Kraj

Piękny Kraj to pamiętnik, który chciałbyś, by był fikcją. Autorka Qian Julie Wang przyjechała do USA z Chin pełna nadziei w wieku zaledwie siedmiu lat, tylko po to, aby znaleźć głód i trudności ze względu na status imigracyjny jej rodziny. Wnikliwe, wymagające i ostatecznie podnoszące na duchu, to wewnętrzne spojrzenie na nawigację w USA jako nieudokumentowaną rodzinę jest obowiązkową lekturą.

Yuval Noah Harari

Sapiens

“Krótka historia ludzkości” może wydawać się niemożliwa do napisania i żmudna do czytania. Ale historykowi Yuval Noah Harari udaje się snuć fascynującą opowieść o przeszłości i przyszłości Homo sapiens, która nie przypomina pracy domowej. Zarówno ekspansywne, jak i skupione, poszukiwania ludzkiego poznania i jego wpływu na politykę i środowisko należy do każdej półki z książkami.

Tara Westover

Wykształceni

Tara Westover miała siedemnaście lat, zanim postawiła stopę w klasie. Rodzina Westover, urodzona w górach Idaho, była tak odizolowana od społeczeństwa, że nie było nikogo, kto zapewniłby jej wykształcenie i nikt nie interweniował, gdy jeden z jej starszego brata stał się agresywny. Kiedy Tara w końcu postanowiła wypróbować nowy sposób życia, podróżowała po całym świecie, a w końcu na Harvard i Uniwersytet Cambridge.

Rebecca Skloot

Nieśmiertelne życie Henrietty

Prawdziwa historia kobiety, która żyła wiecznie-w Mannieer mówienia – ale nigdy nie wiedziała o własnej długowieczności. Pobrane bez jej zgody komórki Henrietty Lacks z południa zostały wyhodowane w hodowli, aby stać się pierwszą nieśmiertelną linią komórek ludzkich, przyczyniając się do szczepionki przeciw polio, IVF i innych kluczowych osiągnięć medycznych. Wciągająca opowieść Rebecci Skloot porusza brudną historię przymusowych eksperymentów na czarnych Amerykanach i ich ciągłych konsekwencji.

Lulu Miller

Dlaczego ryby nie istnieją

Ten niezwykły pamiętnik-biografia bada często zaskakującą zdolność człowieka do odporności. Lulu Miller powraca do swoich własnych trudności wraz z problemami taksonomisty Davida Starra Jordana, którego liczne odkrycia gatunków ryb zostały udaremnione przez jedną klęskę żywiołową po drugiej. Zarówno Miller, jak i Jordan wytrwali w tym jedynym w swoim rodzaju tekście.

Masha Gessen

Bracia

Znany dziennikarz Masha Gessen przygląda się bliżej zamachom bombowym w Bostonie w 2013 roku i braciom za nim stojącym. Gessen zadaje trudne pytania, aby odkryć, w jaki sposób czas Carnaevs w USA poszedł tak źle i przyniósł tak tragiczne wyniki w tej trudnej, ale istotnej lekturze.

Susan Orlean

Książka Biblioteczna

Mole książkowe łączcie się! Historia pożaru Biblioteki Publicznej w 1986 roku, Książka Biblioteczna dubluje się jako Oda do bibliotek, bibliotekarzy i samego czytania. Niezależnie od tego, czy twoje upodobania skłaniają się ku fikcji, czy nie, ten jest najlepszą ucztą dla miłośników książek.

Cheryl Strayed

Dzikie

Przeczytaj prawdziwą historię, która przyniosła Reese Witherspoon nominację do Oscara w 2014 roku. W wieku 22 lat Cheryl Strayed myślała, że straciła wszystko-matkę, rodzinę i małżeństwo. Cztery lata później Strayed nie miała nic do stracenia i podjęła najbardziej impulsywną decyzję w swoim życiu: miała pokonać ponad 1000 mil Szlaku Pacific Crest Trail, samotnie i bez treningu.

 

15 książek do przeczytania, jeśli masz ochotę podróżować w czasie