10 elementów domowych, które zdecydowanie zalegasz z wymianą

Real talk: czy wyczyściłeś ostatnio swój stojak na przyprawy? Czy wiesz, że powinieneś sprawdzać daty ważności witamin i suplementów? Tak długo, jak jesteśmy szczerzy, nie pamiętam nawet, kiedy ostatni raz nakładałam makijaż, nie mówiąc już o czyszczeniu lub wymianie pędzli do makijażu. Właśnie przeinstalowałem klimatyzator na sezon (Witam) i chyba nigdy nie wymieniłem filtra. Jeśli chodzi o wymianę artykułów gospodarstwa domowego, można śmiało powiedzieć, że wszyscy możemy skorzystać z zakupu nowej gąbki do naczyń, szczoteczki do zębów i prawdopodobnie świeżego zestawu ręczników kąpielowych, gdy jesteśmy przy tym.

Aby upewnić się, że twój dom zawsze odzwierciedla najlepszą wersję Ciebie, zebraliśmy tę listę przedmiotów gospodarstwa domowego, które zdecydowanie zalegasz z wymianą. Ponadto powiemy ci, co zrobić z tymi przedmiotami, gdy nadejdzie czas, aby się ich pozbyć.

 

1. Filtry Powietrza

Filtry powietrza są jedną z najczęściej zaniedbanych części domu, mówi ekspert od projektowania duchowego Bethany Holmes. Wymiana tych filtrów jest niezwykle ważna, nie tylko dla utrzymania jakości powietrza, ale także dla prawidłowego działania systemu. Jak często wymieniać filtr powietrza zależy od typu, jaki masz, gdzie mieszkasz (jakość powietrza w dużych miastach jest gorsza) i innych czynników, ale generalnie należy go wymieniać co 30-90 dni, co prawdopodobnie jest znacznie częstsze niż większość z nas to robi. Bonus? Czystsze powietrze może pomóc, jeśli masz do czynienia z alergią.

Co zrobić ze starymi filtrami powietrza: unikaj dużego bałaganu, mając pod ręką plastikową torbę podczas przełączania. Można go wyrzucić lub skontaktować się z firmą HVAC, aby sprawdzić, czy recykling starych filtrów.

 

Źródło: @ palmandprep

 

2. Deski Do Krojenia

Jak często należy wymieniać deski do krojenia? Ten zależy w dużej mierze od ich jakości, materiału i tego, jak często faktycznie z nich korzystasz. Jeśli po prostu używasz drewnianej deski do krojenia raz w roku do wędlin wakacyjnych, prawdopodobnie jesteś ustawiony na znacznie dłużej. Ale pod koniec dnia, cięcia mogą zbierać bakterie.

Z reguły drewniane deski do krojenia będą trwać 5-7 lat. Plastikowe deski do krojenia powinny być zazwyczaj wymieniane co 1-5 lat. Jeśli nie masz pewności, zwróć uwagę na to, jak wyglądają i pachną, a także na to, jak trudne są do czyszczenia. Jeśli masz problemy z czyszczeniem między wszystkimi głębokimi rowkami, prawdopodobnie jest to czas na wymianę.

Co zrobić ze starymi deskami do krojenia: jeśli jesteś przebiegły, możesz zmienić stare deski do krojenia w coś nowego, takiego jak tablica kredowa, stojak na rośliny lub stojak na kubki do kawy. W przeciwnym razie poddaj go recyklingowi.

 

3. Przyprawy i zioła

Podnieś rękę, jeśli kiedykolwiek skończyłeś cały słoik przypraw lub ziół. Chyba, że jesteś kucharzem gwiazd z ciężką ręką na przyprawy, koniec tego pojemnika prawdopodobnie wygasł. Nie panikuj. Przeterminowane przyprawy nie są złe w taki sam sposób, jak przeterminowane nabiał lub mięso. Podczas gdy stare zioła i przyprawy prawdopodobnie nie będą Cię chorować, odświeżanie ich w terminie ważności jest ważne, aby utrzymać ich jakość, smak i korzyści.

Według Healthline, suszone zioła zwykle trwają 1-3 lata, podczas gdy mielone lub sproszkowane przyprawy wygasną w ciągu 2-3 lat. Całe przyprawy mają najdłuższy okres przydatności do spożycia, trwający do czterech lat.

Co zrobić ze starymi przyprawami: jeśli nie chcesz ich rzucać, użyj ich w domowych mydłach, świecach lub potpourri. Opróżnione słoiki można wykorzystać do przechowywania wacików, posypek, kakao lub cukru pudru do odkurzania. Jeśli nie masz zastosowania do słoików, poddaj je recyklingowi.

 

4. Loofah

Nie obchodzi mnie, co teraz robisz, idź kupić nową loofah. Obiecuję, że potrzebujesz. Plastikowe lufy należy wymieniać co dwa miesiące, podczas gdy naturalne lufy trwają tylko 3-4 tygodnie. Jeśli chcesz, aby Twoja loofah trwała dłużej, nie przechowuj jej pod prysznicem, ponieważ wilgotne środowisko spowoduje gromadzenie się bakterii. Jeśli fizycznie wysuszysz go po użyciu, to jeszcze lepiej. TLDR: jeśli używasz loofah, powinieneś kupić nową prawie za każdym razem, gdy idziesz do apteki.

Co zrobić ze starym loofah: rzuć go. Należy pamiętać, że podczas gdy naturalne lufy muszą być częściej wymieniane, są również w 100% biodegradowalne i nie muszą być nawet poddawane recyklingowi. Z drugiej strony, ich plastikowe odpowiedniki mogą się rozkładać setki lat.

 

Źródło: @ the.pomarańczowy.spis treści

 

5. Mata Do Kąpieli

Maty do kąpieli są pożywką dla pleśni, pleśni i bakterii. Pomyśl o tym: są trzymane w wilgotnym środowisku, rzadko wysychają całkowicie, a nadepniesz na nie przynajmniej raz dziennie. W zależności od zasad domowych ludzie mogą nawet nadepnąć na matę do kąpieli w butach. Więc tak, to musi być często wymieniane. Matę do kąpieli należy myć często (raz w tygodniu) i wymieniać co najmniej raz na dwa lata.

Co zrobić ze starą matą do kąpieli: wyrzuć ją.

 

6. Zasłona prysznicowa i wkładka

Podczas gdy jesteś w łazience, rozważ zakup nowej zasłony prysznicowej. Jeśli nic innego, przynajmniej uaktualnić do nowego liniowej. Zazwyczaj jest oczywiste, kiedy wymienić przezroczyste wkładki prysznicowe, ponieważ można zobaczyć, jak zaczyna się formować pleśń, brud i bakterie. Pamiętaj, aby regularnie myć zarówno wkładkę, jak i kurtynę, ale gdy tylko zobaczysz te znaki, nadszedł czas na zakupy. Zaplanuj wymianę wykładziny co około sześć miesięcy, a podczas gdy zasłony z tkaniny nie muszą być wymieniane tak często, należy je prać co najmniej raz na kilka miesięcy.

Co zrobić ze starymi zasłonami prysznicowymi i wkładkami: wrzuć je.

 

7. Szczotka Do Wc

19-letnia ja nie zastanawiałam się dwa razy nad czyszczeniem toalety szczotką do WC, która przyszła z moim nowojorskim mieszkaniem. Prawdziwy dorosły ja dostaje dreszczy na samą myśl o tym. Czy kiedykolwiek czyściłeś szczotkę, której używasz do czyszczenia toalety? Jeśli nie (nie martw się, nie jesteś sam), zdecydowanie powinieneś—najlepiej po każdym użyciu. Po zakończeniu czyszczenia spryskaj go środkiem dezynfekującym, pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz. Jeśli Zwykle pomijasz ten krok, powinieneś moczyć go w mieszaninie wybielacza i wody przez około godzinę, aby uzyskać głębsze czyszczenie. A jeśli pamiętasz jedną rzecz, powinno być tak: nigdy nie wkładaj go z powrotem do uchwytu, gdy jest jeszcze mokry. Sama szczotka powinna być wymieniana co około sześć miesięcy lub gdy tylko zacznie wykazywać nagromadzenie.

Co zrobić ze starą szczotką do WC: wyrzuć ją.

 

8. Ręczniki

Możesz (i powinieneś) prać ręczniki super regularnie, ale w końcu będziesz musiał je wymienić. Eksperci zalecają wręczniki popielnikowe, których używasz na co dzień – jak ręczniki kuchenne, ręczniki łazienkowe i myjki-co kilka dni. Staraj się myć ręczniki kąpielowe co 3-5 zastosowań. Jeśli ręcznik zaczyna pachnieć lub po prostu nie wykonuje swojej jednej pracy (suszenia), nadszedł czas, aby uzyskać nowy. Zazwyczaj będzie to co 2-3 lata, w zależności od jakości, materiału i częstotliwości użytkowania.

Co zrobić ze starymi ręcznikami: używać ich jako szmat do czyszczenia lub przekazać je do lokalnego schroniska dla zwierząt. Często mogą używać starych ręczników do sprzątania lub zapewnienia komfortu zwierzętom.

 

Źródło: @ reserve_home

 

9. Materac

Szukasz wymówki, aby ulepszyć do większego łóżka lub ładniejszego materaca? To jest to. Jeśli masz Materac od ponad pięciu lat, prawdopodobnie należy ci się wymiana. Holmes zaleca wymianę materaca co 5-7 lat. Ku mojemu przerażeniu, badania z Amerisleep odkryły średnio ponad 16 milionów bakterii tworzących kolonie na 7-letnich materacach. Porównaj to z materacami, które miały tylko rok, które miały zaledwie 3 miliony (liczba, która wciąż sprawia, że mniej się cieszę, że Dziś idę do łóżka, nawiasem mówiąc).

Co zrobić ze swoim starym materacem: bądź sprytny (możesz użyć farszu do łóżka dla psa DIY!), podarować lub poddać recyklingowi. Wiele firm materac będzie recyklingu stary materac dla ciebie.

 

10. Poduszki

Według Holmesa poduszki powinny być wymieniane co 1-2 lata. Pościel może trwać nieco dłużej (2-3 lata), zakładając, że myjesz ją regularnie. Kiedy myślisz o tym, jak często wymieniać poduszki, czystość jest tylko jednym z czynników. Komfort i optymalizacja snu są również niezwykle ważne rzeczy do rozważenia. Przebarwienia, grudki i zwiotczenie to oznaki, że nadszedł czas, aby wymienić poduszki. Regularne budzenie się z bólem szyi to kolejny. Jeśli zauważysz alergię działającą częściej w nocy lub z samego rana, możesz również zostać poproszony o uaktualnienie.

Co zrobić ze starymi poduszkami: oddać lub poddać recyklingowi.

 

12 rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój dom był zawsze czysty